LEN Champions League: Στο Final Four ο Ολυμπιακός, 6-5 στα πέναλτι την Μπαρτσελονέτα (13-13 κ. δ.)!

Την πρόκριση στο Final Four του LEN Champions League στη Μάλτα τον προσεχή Ιούνιο κατέκτησε παλικαρίσια ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι (13-13 κανονική διάρκεια) στην έδρα της Μπαρτσελονέτα!

Μία ακόμη σπουδαία ευρωπαϊκή επιτυχία για τον κορυφαίο πολυαθλητικό σύλλογο, τον Ολυμπιακό. Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού προκρίθηκε και μαθηματικά στο Final-4 του Champions League στη Μάλτα (5-7/6). Με σπουδαία εμφάνιση και κατάθεση ψυχής, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 19-18 την Μπαρτσελονέτα, στην κρίσιμη «τιτανομαχία» στη Βαρκελώνη, για την 5η και προτελευταία αγωνιστική των προημιτελικών ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για το Final-4 στη Βαλέτα!

Η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν ήταν συγκλονιστική στην πισίνα των Καταλανών και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γενηδουνιά (την ημέρα των γενεθλίων του) και Ζερδεβά, πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό», φτάνοντας τους 11 βαθμούς (επτά η Μπαρτσελονέτα) στην προημιτελική φάση του Champions League, κλείνοντας -πανάξια- θέση στην τετράδα, για άλλη μία αγωνιστική σεζόν.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τρεις φορές (1-1, 2-2, 3-3) την Μπαρτσελονέτα, με τέρματα των Νικολαΐδη (5:12), Φουντούλη (4:15) και Βάμος (2:32). Στη δεύτερη περίοδο, ο Παπαναστασίου έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (4-4), με γκολ στον παραπάνω, στο 3:14, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 5-4 προβάδισμα υπέρ των Καταλανών.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο ακόμη φορές, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, κάνοντας το 5-5 και το 6-6, με Γενηδουνιά (7:15) και Νικολαΐδη (5:15), αλλά η ισπανική ομάδα ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (8-6). Στο 2:28, ο Γενηδουνιάς μείωσε σε 8-7, ενώ ο Βάμος σε 9-8, στο 1:13, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +2, για το 10-8 του τρίτου δεκάλεπτου. «Χορταστική» η τρίτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνολικά εννιά τέρματα!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά, με τον Γενηδουνιά να σκοράρει δύο τέρματα (6:35, 5:47) και να ισοφαρίζει σε 10-10! Νέα ισοφάριση (11-11), αυτή τη φορά από τον Αλαφραγκή (5:01), με τον Φουντούλη να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω (7/10) και να δίνει το πρώτο προβάδισμα (11-12) στον Ολυμπιακό, 4:19 για το φινάλε! Ο Γενηδουνιάς «έγραψε» το 13-12, στο 2:58, όμως η Μπαρτσελονέτα ισοφάρισε (13-13) και οδήγησε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Μετά τα πρώτα τέσσερα πέναλτι (2-2), ο Χέρβο Κόλιανιν έριξε στην πισίνα τον Ζερδεβά, αντί του Μπίγιατς, ο οποίος πραγματοποίησε δύο σπουδαίες αποκρούσεις και ο Θρύλος, με 6-5, πανηγύρισε τη νίκη, παίρνοντας δύο βαθμούς και η Μπαρτσελονέτα έναν!

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 5-4, 3-5.

Τα πέναλτι: 5-6.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Ελβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 3, Σαναούχα 4, Μουναρίθ 1, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Πάβιγιαρντ 2, Πάουλ, Ταούλ 3, Περόνε 3, Μπιέλ 1, Μπούστος 1, Πόρτερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 4, Γενηδουνιάς 7, Φουντούλης 3, Γούβης, Γκίλλας 1, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαϊδης 2, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς.