Formula 1: Ο Χάμιλτον την πρώτη νίκη της χρονιάς στο Γκραν Πρι του Μπαχρέιν

Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν νικητής στο πρώτο Γκραν Πρι του νέου πρωταθλήματος της Formula 1 που διεξήχθη στο Μπαχρέιν.

Την πρώτη καρό σημαία της χρονιάς είδε ο Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος επικράτησε σήμερα (28/3) το απόγευμα στο Γκραν Πρι του Μπαχρέιν.

Το νέο πρωτάθλημα της Formula 1 ξεκίνησε με μια συγκλονιστική μάχη μεταξύ του Βρετανού παγκόσμιου πρωταθλητή και του Μαξ Φερστάπεν που καθήλωσε τους τηλεθεατές μέχρι τον τελευταίο γύρο του αγώνα.

Στον 40ό γύρο ο προπορευόμενος Φερστάπεν μπήκε για δεύτερο πιτ στοπ και ο Χάμιλτον πέρασε μπροστά, ωστόσο ο Ολλανδός μείωνε τη διαφορά με κάθε γύρο που περνούσε.

Στον 53ο από τους 56 γύρους του αγώνα ο οδηγός της Red Bull προσπέρασε τον Βρετανό και έδειχνε να καθαρίζει τη νίκη. Παρ' όλα αυτά ο πιλότος της Mercedes μπόρεσε στον ίδιο γύρο να ξαναπεράσει μπροστά, αφού ο Φερστάπεν βγήκε προσωρινά εκτός πίστας! Έτσι ο Χάμιλτον κατέκτησε την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η επανεμφάνιση του Φερνάντο Αλόνσο μετά από δύο χρόνια με την Alpine, όμως ο Ισπανός εγκατέλειψε λόγω φρένων στον 34ο γύρο.

Τη δεκάδα συμπλήρωσαν κατά σειρά οι Μπότας, Νόρις, Πέρεθ, Λεκλέρκ, Ρικιάρντο, Σάινθ, Τσουνόντα και Στρολ.