Ιωνικός - Αντβέρπ 81-92: «Πλήρωσε» το μπλακ άουτ της γ΄ περιόδου

Ο Ιωνικός ηττήθηκε στον Πλάτωνα απ΄ την Αντβέρπ με 81-92 για την 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup

Πληρώνοντας ένα κακό σημείο στην τρίτη περίοδο αλλά και την αποβολή του Χουγκάζ, ο Ιωνικός γνώρισε την ήττα στον Πλάτωνα απ΄ την Αντβέρπ με 81-92 για την 2η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Οι Νικαιώτες είναι πλέον στο 1-1 και την ερχόμενη Τρίτη ταξιδεύουν στην Πορτογαλία για να αντιμετωπίσουν τη Σπόρτινγκ.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε στα ίσα τις δύο ομάδες. Αφού προηγήθηκε ο Ιωνικός με πέντε (16-11), οι Βέλγοι ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν με εννέα (33-42) στη β΄ περίοδο. Οι Νικαιώτες όμως κατόρθωσαν γρήγορα να ισορροπήσουν την κατάσταση. Γκέρμαν, Χουγκάζ και Γόντικας καλύτεροι του Ιωνικού στο πρώτο μισό.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 58-57 στο 25΄, εκεί όμως ήρθε ένα …ξέσπασμα της Αντβέρπ και μπόρεσε να ξεφύγει με 59-73. Οι Νικαιώτες είχαν πάθει …μπλακ άουτ και οι Βέλγοι έκλεισαν την γ΄ περίοδο στο +19 (59-78).

Ο Ιωνικός δεν σκόπευε να τα παρατήσει και μπαίνοντας δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε σε 71-82. Οι Βέλγοι βγήκαν εκτός ρυθμού αλλά η ομάδα της Νίκαιας δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει στο έπακρο. Η Αντβέρπ κράτησε έτσι το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 10, Κολοβέρος 5, Γκέρμαν 22, Αθηναίου 7 (6ασ.), Γόντικας 16 (7ρ.), Άρτις 3, Αρσενόπουλος 6, Μούρτος, Γκιουζέλης 2, Χουγκάζ 10 (5ρ.).

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Φρίντρικσον 8 (5ασ.), Τίμπι 9, Κόφερ 12, Χεντς 19, Κρούτβιγκ 10 (9ρ.), Φαν Ντεν Έιντε 5, Ντεσπαλιέ 2, Τ. Ντε Ρίντερ 2, Ν. Ντε Ρίντερ, Ρογκιέρς 17 (8ρ.), Εμβέμα 8, Ντονκόρ.