Γένισεϊ - Ολυμπιακός 70-85: «Καυτές» στην παγωμένη Σιβηρία!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού νίκησαν μέσα στο Κράσνογιαρσκ 85-70 τη Γένισεϊ και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους «16» του EuroCup γυναικών

Στην παγωμένη Σιβηρία τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήταν «καυτά» και κερδίζοντας τη Γένισεϊ με 85-70 έκαναν ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στους «16» του EuroCup γυναικών! Ο επαναληπτικός την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ. Εφόσον περάσει ο Ολυμπιακός, θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Αϊντίν (Τουρκία) – PEAC (Ουγγαρία). Υπέροχη η Πλουφ με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ, σπουδαίες επίσης Βίτολα (15π.), Τόλφρι (14π.) και Νικολοπούλου (10π., 9ασ.).

Οι γηπεδούχες μπήκαν με ορμή και προηγήθηκαν με 6-0, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός απάντησε και προσπέρασε με 6-9. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 12-16, για να ανεβάσουν τη διαφορά στους εφτά (15-22). Τα κορίτσια του Ζίμπαρτς είχαν επιβάλει τον δικό τους ρυθμό και ξέφυγαν με εννέα (18-27). Σκορ α΄ δεκαλέπτου 20-27, με την Πλουφ να έχει 12 πόντους. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν 5/8 τρίποντα!

O Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (22-32) στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου! Οι Ρωσίδες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού και το σκορ έγινε 27-40. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-46. Η Πλουφ ήταν φοβερή με 18 πόντους. Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν το πρώτο μισό με 11/18 δίποντα και 6/11 τρίποντα.

Χωρίς να χαλαρώσουν, τα κορίτσια του Θρύλου μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και έκαναν το 40-55! Η Γένισεϊ μείωσε σε 46-55 και εκμεταλλευόμενη λάθη των φιλοξενούμενων μπόρεσε να φέρει το ματς σε απόσταση αναπνοής (52-55). Το τάιμ άουτ του Ζίμπαρτς ηρέμησε τις «ερυθρόλευκες» και το γ’ δεκάλεπτο έκλεισε με 55-63.

Τα κορίτσια του Πειραιά παίρνοντας πάλι τον έλεγχο, ξέφυγαν με 55-74 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτο αφεντικό και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους είκοσι (57-79). H Γένισεϊ μπόρεσε πάντως να μειώσει στα τελευταία λεπτά (68-81), για να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός με 85-70!

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 38-46, 55-63, 70-85

ΓΕΝΙΣΕΪ (Σουνεϊκίνα): Σχτσέτινα, Μπρατσίκοβα 9, Κρίμοβα 2, Λατσγκάλ 12, Πασκοβσκάια 1, Τζόουνς 6, Ματβέεβα 9, Νάρεντ 4 (5ρ., 4ασ.), Πατσούρινα 14, Βανλού 13 (9ασ.).

Ομαδικά στατιστικά: 16/42 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 11/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25-9), 23 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, κανένα κόψιμο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Νικολοπούλου 10 (6ρ., 9ασ., 4κλ.), Πλουφ 29 (7ρ., 3κλ.), Σταμάτη 5, Σταμολάμπρου 5 (6ρ.), Βίτολα 15, Αλεξανδρή 1, Δίελα 2, Χάμπλιν 4, Τόλφρι 14 (5ασ.).

Ομαδικά στατιστικά: 17/37 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 12/13 βολές, 40 ριμπάουντ (33-7), 24 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Live Streaming: Γένισεϊ - Ολυμπιακός (14:00)

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα παίξαμε πολύ καλά και πειθαρχημένα. Ωστόσο, υπήρξαν 2-3 σερί των αντιπάλων, τα οποία δεν πρέπει να τα επιτρέψουμε στον επαναληπτικό. Αυτό είναι το πρώτο βήμα για την πρόκριση και χρειάζεται να αναλύσουμε το ματς και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το επόμενο. Τώρα, έχουμε ένα δύσκολο ταξίδι και ένα ματς Κυπέλλου στην Θεσσαλονίκη».

Μισέλ Πλουφ: «Ήρθαμε στην Ρωσία, για να κάνουμε ένα βήμα για τη συνέχεια του ευρωπαϊκού μας ταξιδιού στο EuroCup. Παίζαμε με μία ταλαντούχα ομάδα, την Γένισεϊ. Ξέραμε, ότι έπρεπε να περιορίσουμε τις κατοχές τους και να παίξουμε εξαιρετική άμυνα, κάτι που κάναμε σε πολλά σημεία. Στην επίθεση βρήκαμε ελεύθερα σουτ, όταν είχαμε υπομονή και αυτό οδήγησε σε μία μεγάλη νίκη για την ομάδα! Έχουμε ένα ακόμη ματς τώρα, για να προχωρήσουμε στον επόμενο γύρο».