Τρίτη θέση με ανατροπή για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

H Mακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε στον μικρό τελικό την Χίμκι με 86-82, έχοντας για κορυφαίο τον Τάιους, ο οποίος τέλειωσε το ματς σημειώνοντας 23 πόντους.

Την 3η θέση του 1ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο ΟΑΚΑ κατέκτησε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Σε έναν «μικρό τελικό» γεμάτο ανατροπές, οι Ισραηλινοί εξαργύρωσαν τα αμυντικά αντανακλαστικά και την επιμονή τους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, φτάνοντας στο τελικό 86-82 επί της Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Πρωταγωνιστές των νικητών οι Τάιους (23π.), Ρολ (18π.) και Ζούσμαν (6π.), με τον τελευταίο να ευστοχεί στο τρίποντο της ανατροπής στο 39΄. Από την Κίμκι, ξεχώρισαν οι Μίκι (20π.), Σβεντ (16π.) και Κρόκερ (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 69-62, 82-86

Η Χίμκι εξαργύρωσε με το... καλημέρα της αναμέτρησης της ευστοχία της από την περιφέρεια και τις σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα. Οι Ρώσοι ξέφυγαν γρήγορα με 8-0 στο 2΄ και συντηρώντας μέχρι το τέλος της περιόδου μία διψήφια διαφορά (16-6 στο 5΄, 21-11 στο 7΄) μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +10 (27-17).

Η Μακάμπι έβγαλε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου την απαιτούμενη ενέργεια, η περιφερειακή της άμυνα λειτούργησε και με τον Τάιους να είναι ασταμάτητος στην αντίπαλη ρακέτα έτρεξε επιμέρους σκορ 4-14 για το 31-31 στο 14΄. Τρία λεπτά αργότερα, μάλιστα, ήρθε και η ανατροπή με τους ισραηλινούς να ξεφεύγουν με 34-36 στο 17΄. Ωστόσο, ο Κρόκερ (14π. στο α’ ημ.) έδωσε λύσεις στην Χίμκι από τα 6.75 και με τον Μίκι να ευστοχεί στην εκπνοή οι Ρώσοι πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (43-39).

Με τον Σβεντ να επιστρέφει «ζεστός» από τα 6.75 στο παρκέ, η Χίμκι οικοδόμησε γρήγορα μία διψήφια διαφορά (+11, 53-42 στο 23΄). Ωστόσο, η Μακάμπι κυριάρχησε στα ριμπάουντ και επέστρεψε, μειώνοντας σε 53-50 στο 25΄. Οι φωνές του Μπαρτζώκα, πάντως, λειτούργησαν θετικά για την ομάδα του, η οποία βρήκε και πάλι ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και έκλεισε την περίοδο στο +7 (69-62).

Τα λάθη στην άμυνα την Χίμκι, που απέφεραν 2 αντιαθλητικά φάουλ, βοήθησαν τη Μακάμπι να επιστρέψει μειώνοντας αρχικά σε 69-67 στο 32΄και προσπερνώντας στη συνέχεια με 71-72 στο 36΄. Η Χίμκι προσπάθησε να αντιδράσει με ένα σερί 4-0 (75-72), αλλά Ρολ και Πάργκο ήταν αποφασισμένοι ισοφαρίζοντας σε 79-79 στο 38΄. Ακολούθησαν 1/2 βολές από τον Σβεντ και τρίποντο του Ζούσμαν στο 39΄ για το 80-82. Η εξαιρετική άμυνα της Μακάμπι απέφερε ακόμη ένα κλέψιμο, με τον Τάιους να καρφώνει στον αιφνιδιασμό (80-84 στα 40΄΄), για να σφραγίσει τη νίκη για την ομάδα του ο Ρολ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

ΚΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σβεντ 16, Μποστ, Κρόκερ 14, Βίαλτσεφ 2, Ζάιτσεφ 3, Μόνια 2, Γκιλ 9, Γιακούσιν, Ζούμπκοφ 6, Τζένκινς 7, Τόμας 2, Μίκι 20.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Ρέι 4, Ουίλμπεκιν 10, Πάργκο 8, Κολοϊάρο, Ρολ 18, Κέιν, Αβντίγια, Τάιους 23, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 6, Μπλακ 11, Ζούσμαν 6.