Παναθηναϊκός - Μέχελεν 80-84: Ήττα και για τις «πράσινες»

Σε μια άσχημη βραδιά για τις ελληνικές ομάδες στο EuroCup γυναικών, ο Παναθηναϊκός έχασε από τη Μέχελεν με 80-84.

Ούτε ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να κερδίσει απόψε στο EuroCup γυναικών, καθώς ηττήθηκε στον Χολαργό με 80-84 από τη Μέχελεν και πέταξε στα σκουπίδια τη νίκη του α’ γύρου. Οι «πράσινες» είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά στο τέλος τα έκαναν μαντάρα.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα (10-9). Με δυο καλάθια της Τζόουνς, ο Παναθηναϊκός έκανε το 14-9. Οι «πράσινες» βρήκαν τα πατήματά τους και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενες με 29-20. Ο ΠΑΟ κράτησε τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο και είχε μια διαφορά γύρω από τους δέκα πόντους. Η ομάδα της Καπογιάννη έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (50-41), έχοντας 6/9 τρίποντα.

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, κάνοντας το 60-49. Εκεί η Μέχελεν μπόρεσε να μειώσει σε 60-53. Οι Βελγίδες έγιναν ακόμη πιο απειλητικές, κάνοντας το 62-58. Δείχνοντας χαρακτήρα ο ΠΑΟ πήγε στο 66-58, για να ολοκληρωθεί η γ’ περίοδος στο 69-62.

Οι «πράσινες», μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, προσπάθησαν να… καθαρίσουν το παιχνίδι (74-66), όμως η Μέχελεν αρνούμενη να παραδοθεί, πλησίασε ξανά (74-71). Η Χαιριστανίδου με δυο καλάθια έκανε το 78-71, αλλά και πάλι η Μέχελεν πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (78-77). Μάλιστα πέρασε και μπροστά με 80-81! Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε και έχασε με 80-84. Με όσους είχε κερδίσει στο Βέλγιο.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 10, Τζόουνς 17 (6ρ., 5ασ.), Παυλοπούλου 9 (4ασ.), Ρέιντζ 15 (7ρ.), Σταμολάμπρου 18, Αλεξανδρή 3, Χαιριστανίδου 4, Κωτούλα, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκη 2.

ΜΕΧΕΛΕΝ (Ντίελς): Ααρνισάλο 10 (9ασ.), Κιμπεντί 8, Νόβελαρς 15, Ρις 21 (11ρ.), Ρεσιμόν 10 (7ρ.), Μπάρελ 20, Ντενίς, Γκούιτ, Στραουτμάνε (5ασ.).

* Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπεσίκτας «τσάκισε» εκτός έδρας 87-43 τη Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα. Η βαθμολογία: Μέχελεν, Μπεσίκτας 7, Παναθηναϊκός 6, Σλάβια 4. Η επόμενη αγωνιστική: Μπεσίκτας – Μέχελεν (22/11), Παναθηναϊκός – Σλάβια (23/11).

* Η Ελένη Καπογιάννη είπε: «Θεωρώ σήμερα ότι ήμασταν πολύ καλά για περίπου 35 λεπτά αλλά όταν η μπάλα ήταν βαριά στο τέλος, κάναμε τραγικά λάθη. Ουσιαστικά αυτοκτονήσαμε, δώσαμε γκολ-φάουλ, κάναμε αναίτια λάθη, χάσαμε ριμπάουντ από βολή, γενικά κάναμε τα πάντα για να δώσουμε το ματς στη Μέχελεν.

Σταθήκαμε πολύ καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τις μπερδέψαμε με την τακτική μας και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο αντίπαλος είναι μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα.

Στα τελευταία λεπτά όμως υποχωρήσαμε σαν μυαλό και σαν προσωπικότητες. Θέλω να συγχαρώ τις παίκτριες μου γιατί πραγματικά προσπάθησαν και πλέον το μυαλό μας και η προετοιμασία μας στρέφεται στο ματς με τον Ολυμπιακό».