Άρης - Μπούντουτσνοστ 76-75: Με φοβερό καλάθι Γκάλινατ μεγάλη νίκη! (vid, highlights)

Ο Άρης νίκησε στο Αλεξάνδρειο 76-75 τη Μπούντουτσνοστ και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης

Μετά την ποδοσφαιρική ομάδα και ο μπασκετικός Άρης πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, κερδίζοντας στο Αλεξάνδρειο 76-75 τη Μπούντουτσνοστ, και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup, καθώς είχε νικήσει και στην Ποντγκόριτσα. Ήρωας του Άρη ο Γκάλινατ με τρομερό καλάθι στο φινάλε!

Η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε με 5-0 στο ξεκίνημα, αλλά ο Άρης προσπέρασε με 10-7 με γκολ-φάουλ του Μπάνκστον. Οι «κίτρινοι» πήγαν στο 17-13, οι Μαυροβούνιοι όμως με ένα 5-0 έκλεισαν μπροστά την α’ περίοδο (17-18). Με τρίποντο του Τολιόπουλου ο Άρης έκανε το 22-20 στην έναρξη της β’ περιόδου. Η Μπούντουτσνοστ είχε ωστόσο τις απαντήσεις και ξέφυγε με 24-34, με τους γηπεδούχους να έχουν μπλοκάρει επιθετικά. Ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Άρη (29-36) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 34-39. Ο Τολιόπουλος πρώτος σκόρερ με 10 πόντους, όσους είχε απ’ την άλλη και ο Ράιτ.

Η Μπούντουτσνοστ κατάφερε να ξεφύγει ξανά στην επανάληψη (41-49). O Άρης προσπαθούσε να επιστρέψει (48-55), αλλά οι Μαυροβούνιοι κρατούσαν το προβάδισμα. Σκορ στο 30’ 54-63.

Με τον Σανόγκο οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 58-63 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Τολιόπουλος έφερε ακόμη πιο κοντά τον Άρη (63-66) και ο Χάρελ ισοφάρισε (66-66), σηκώνοντας στο πόδι το Αλεξάνδρειο! Ο Άρης είχε πλέον το μομέντουμ και ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 71-68! Η Μπούντουτσνοστ δείχνοντας πως έχει παλμό πήγε στο 71-73, πάλι όμως ο Τολιόπουλος έκανε το 74-73! Ο Τζόουνς το 74-75, λάθος από τον Άρη, άστοχη η Μπούντουτσνοστ και ο Γκάλινατ (από άστοχο τρίποντο του Χάρελ) με φοβερό φόλοου-κάρφωμα έκανε το 76-75 στα 8 δέκατα! Δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι και ο Άρης πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 2, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 20, Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς 4, Μποχωρίδης 9, Ντε Σόουζα 9, Χάρελ 6, Μπάνκστον 3, Γκάλινατ 14.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ζάκελι): Μιχαϊλοβιτς 4, Μαγκί 6, Μακουντού 4, Φέρελ 13, Γκρμπόβιτς, Τζόουνς 9, Τανάσκοβιτς 10, Ράιτ 14, Πολ 4, Καμένιας 11.