Super Ligi: Απέφυγε το... στραπάτσο η Εφές, 95-93 την Τόφας

Η Εφές νίκησε οριακά στην έδρα της Τόφας με 95-93 για την 22η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας.

Λίγο έλειψε να την... πατήσει η Εφές στην έδρα της μαχητικής Τόφας νωρίς το απόγευμα της Κυριακής (10/3), ωστόσο με αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 93-95 για την 22η αγωνιστική της Super Ligi, με συνέπεια να παραμείνει στην κορυφή μαζί με τη Φενέρμπαχτσε.

Η Αναντολού, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Σέιν Λάρκιν και Γουίλ Κλάιμπερν, είχε τα ηνία στο πρώτο μισό του ματς προηγούμενη με 40-51, όμως η Τόφας με ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο (31-16 το επιμέρους σκορ) έφερε τα πάνω-κάτω και πέρασε μπροστά με 71-67.

Με κορυφαίους τους Ροντρίγκ Μπουμπουά (27 πόντοι), Ελάιζα Μπράιαντ (19π.) και Ταϊρίκ Τζόουνς (18π.), όμως, η Εφές κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει οριακά τη νίκη. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Κάσιους Γουίνστον τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, ενώ οι Σάκιτς και Μπράιεν είχαν 17π. και 15π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-51, 71-67, 93-95.