LNB: Ακάθεκτη η Μονακό, γκέλα για Βιλερμπάν

Η Μονακό λύγισε την Γκραβελίν με 72-68, ενώ η Βιλερμπάν ηττήθηκε από την Σαλόν στην παράταση με 88-87.

Συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της η Μονακό, επικρατώντας με 72-68 της Γκραβελίν για να ανέβει στο 23-2 στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Γκραβλείν έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο με ένα επιμέρους 22-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όμως οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν με επιμέρους 10-24 έφτασαν τελικά στη νίκη.

Κορυφαίος της Μονακό με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο Άλφα Ντιαλό, ενώ στα ρηχά έμεινε ο Μάικ Τζέιμς με 9 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 39-31, 49-55, 68-72

Από την άλλη, η Βιλερμπάν ηττήθηκε στην παράταση από την 14η της κατάταξης Σαλόν με 88-87 και έπεσε στο 18-7.

Το ματς ήταν αμφίρροπο από την αρχή μέχρι το τέλος και τελικά οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν ψυχραιμότεροι και πήραν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 42-44, 61-61, 81-81 (κ.δ.), 88-87 (παρ.)