Μπαρτσελόνα - Γκραν Κανάρια 95-89: Η επίμαχη φάση με πρωταγωνιστή τον Πάρκερ (vid)

Ο Πάρκερ κέρδισε τρεις βολές στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας και έτσι η Μπαρτσελόνα έστειλε στην παράταση το παιχνίδι με την Γκραν Κανάρια.

Ο αγώνας της Μπαρτσελόνα με την Γκραν Κανάρια είχε την ίδια εξέλιξη με την τρίτη αναμέτρηση των «μπλαουγκράνα» κόντρα στον Ολυμπιακό για τα play off της EuroLeague.

Η Γκραν Κανάρια ήταν μπροστά στο σκορ με 80-77 και ενώ η Μπαρτσελόνα είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ επιχείρησε τρίποντο και οι διαιτητές καταλόγισαν φάουλ στην προσπάθειά του.

Έτσι ο φόργουορντ των Καταλανών ευστόχησε και στις τρεις βολές με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση, εκεί όπου αναδείχθηκαν νικητές.