Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 77-82: Τον πλήγωσε η άμυνα στη τέταρτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός έχασε στο ΣΕΦ (77-82) από τον Ερυθρό Αστέρα, σε ένα ματς που δέχθηκε 30 πόντους στη τέταρτη περίοδο. Μπήκαν στην μάχη και οι διεθνείς. Ξεχώρισαν Πάντερ (17π), Πρίντεζης (16π), Πολ (14π).

Στο δεύτερο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο ΣΕΦ, μετά την ήττα από την Ούνικς Καζάν (62-67), ο Ολυμπιακός έχασε και από τον Ερυθρό Αστέρα (77-82) του Μίλαν Τόμιτς, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γουίλ Τσέρι (πλέι-μέικερ), Κέβιν Πάντερ (σούτινγκ-γκαρντ), Μπράντον Πολ (αναλαμβάνοντας πόστο στη θέση "3"), τον Γιώργο Πρίντεζη στο "4" και σε ρόλο σέντερ τον Όγκουστιν Ρούμπιτ. Το "παρών" στην αναμέτρηση έδωσε και ο πρόεδρος της πειραϊκής ΚΑΕ, Παναγιώτης Αγγελόπουλος.

Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο (36-41), οι Πειραιώτες αντέδρασαν παίρνοντας το προβάδισμα στο 30' (56-52), αλλά στη τελευταία περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" εμφάνισαν αρκετές αδυναμίες στην άμυνα. Δέχθηκαν συνολικά 30 (!) πόντους, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 77-82.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 17 πόντους (με 4 τρίποντα), άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Πρίντεζης με 16, ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Μπράντον Πολ (14 πόντοι με 4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-41, 56-52, 77-82

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 17(4), Πολ 14(4), Κόνιαρης, Σπανούλης 2, Τσέρι 7, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 9(1), Ρούμπιτ 8, Χαπ 4.

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν 14, Τσόβιτς 9, Μπράουν 6, Περπέρογλου 13, Νταβιντοβατς 1, Μπαρόν 12, Γκιστ 10, Τζένκινς 5, Ότζο 4, Σίμανιτς 8.