Βιρτους - Προμηθέας 88-75: Αντίο πρωτιά!

Η πρωτιά στον όμιλο χάθηκε για τον Προμηθέα μετά την αποψινή ήττα στη Μπολόνια από την ισχυρή Βίρτους με 88-75.

Οι Πατρινοί δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-0, χωρίς μάλιστα να έχει περάσει μέσα ο Τεόντοσιτς.

Οι παίκτες του Γιατρά αντέδρασαν και μείωσαν στο σκορ, για να φέρουν το ματς στα ίσα στην γ΄ περίοδο (51-51). Η Βίρτους όμως ήταν καλύτερη και πήρε ξανά διαφορά ασφαλείας. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα (ο Προμηθέας δεν ενδιαφέρθηκε να κρατήσει το +9 του πρώτου αγώνα) με τον Γιατρά να ρίχνει μέσα τους πιτσιρικάδες.

Φρανκ Γκέινς και Κάιλ Ουίμς τοπ σκόρερ της Βίρτους του Τζόρτζεβιτς. Για τους Πατρινούς ξεχώρισαν Φίλερ και Μπαμπ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 65-59, 88-75

ΒΙΡΤΟΥΣ (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 16, Παζόλα 6, Μπάλντι Ρόσι 7, Μάρκοβιτς 2, Ρίτσι 8, Ντέλια 12, Κούρνο 4, Χάντερ 5, Ουίμς 14 (6ρ), Τεόντοσιτς 8 (7ασ), Γκέιμπλ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 17, Λίποβι 3, Καφέζας, Αγραβάνης 4, Κασελάκης 8, Κουρουπάκης, Κατσίβελης 7 (5ασ), Φίλερ 20, Ρόμπινσον 5, Έλις 5 (5ρ), Μαντζούκας 4, Μπαζίνας 2.

Ομαδικά Βίρτους: 21/36 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 22/27 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 κοψίματα

Ομαδικά Προμηθέας: 12/27 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 12/22 βολές, 28 ριμπάουντ (20+8), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 κοψίματα