Καλύτερος ο Ηρακλής κέρδισε 72-67 τον Άρη σε φιλικό

Με πρωταγωνιστή τον Σκοτ Σαγκς ο Ηρακλής επικράτησε με 72-67 του Άρη σε φιλικό παιχνίδι, που έγινε το μεσημέρι στο Ιβανώφειο

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και επικράτησε με σκορ 72-67 του Άρη σε φιλικό παιχνίδι που έδωσαν οι δυο ομάδες στο Ιβανώφειο.

Ο «Γηραιός» μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, επιχείρησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 13 πόντους (47-34) και στο τέλος της ήταν στο +11 (56-45).

Ο Άρης όμως βελτίωσε την άμυνά του και με επιμέρους σκορ 16-4, προσπέρασε με 61-60. Ο Ηρακλής με πρωταγωνιστή τον Σαγκς, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη.

Ήταν το τελευταίο τεστ των δύο ομάδων πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στην οποία ο μεν Ηρακλής θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ, ο δε Άρης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Τσίλντρες, Σαγκς 17(3), Σχίζας 3(1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλιος, Μπόουλιν 3(1), Μουρ 8(2), Βεργίνης 6(2), Ντάνιελ 7, Χάνλαν 13(2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 13(1), Σταμάτης 6(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15(2), Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς 10(1), Νετζήπογλου, Ντραγκίσεβιτς 2, ΝτεΚόζι 10(2).