Αγγέλου: «Το μπάσκετ είναι θέμα απόφασης»

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού στάθηκε ο προπονητής του Άρη για την ήττα της ομάδας από τον Ολυμπιακό.

Ο Άρης προσπάθησε να «κλέψει» την νίκη από τον Ολυμπιακό που στο δεύτερο μέρος έπιασε κακή απόδοση αλλά οι λανθασμένες αποφάσεις στα τελευταία λεπτά τους στέρησαν την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Αυτό επεσήμανε και ο τεχνικός του Άρη, Βαγγέλης Αγγέλου στην συνέντευξη Τύπου: «Ήταν ένα παιχνίδι με δύο όψεις, τη μία τη δική μας, την ψυχολογική. Το γιατί χάσαμε από τον Πανιώνιο, γιατί κάναμε τέτοια εμφάνιση στην Ουκρανία. Σε ομάδες που παίζουν τρεις αγώνες σε 8 μέρες συμβαίνει αυτό. Και σε μεγαλύτερες ομάδες συμβαίνει… Δεν λαμβάνω υπ’ όψιν μου αυτό το ματς. Δίνουμε μάχη με τον εαυτό μας. Πρέπει να πιστέψουμε ότι κάποια στιγμή πρέπει να έχουμε συγκεκριμένα στάνταρ, είτε χάνουμε 20 πόντους, είτε είμαστε μπροστά 20 πόντους. Το σημείο που δουλεύουμε τώρα είναι η απόφαση. Στα τελευταία λεπτά με τον Πανιώνιο είχαμε έξι κακές αποφάσεις στην επίθεση και τρεις στην άμυνα. Σήμερα είχαμε τέσσερις στην επίθεση και τέσσερις στην άμυνα. Το μπάσκετ όταν το φέρεις στα 3-4 τελευταία λεπτά από εκεί και πέρα είναι θέμα απόφασης. Η απόφαση είναι θέμα να μπορείς να εμπιστεύεσαι αυτούς που σε προπονούν, αυτούς που διοικούν, τους συμπαίκτες του, την δουλειά που γίνεται. Προσπαθούμε όλα αυτά τα να βάλουμε στην ομάδα. Το ψυχοπνευματικό υλικό και η ηθική των παικτών είναι πολύ καλή. Ίσως κάνουμε κάτι λάθος. Δυστυχώς ή ευτυχώς φεύγουμε αύριο για τη Βουλγαρία και επιστρέφουμε για να προετοιμάσουμε αγώνες που έχουν το “πρέπει».