Προμηθέας - Άρης 71-61: Έκανε την διαφορά ο Μπράουν

Ο Προμηθέας νίκησε τον Άρη με 71-61, έχοντας για κορυφαίο τον Ρίον Μπράουν με 14 πόντους. Σε δύσκολη θέση η ομάδα της Θεσσαλονίκης που πλέον έχει ρεκόρ 2-7 στο πρωτάθλημα.

O Προμηθέας νίκησε τον Άρη στη Πάτρα με σκορ 71-61, για την 9η αγωνιστική της Basket League. Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι έκαναν το ρεκόρ τους 6-3, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, πλέον, να βρίσκεται σε δύσκολη θέση, καθώς είναι στο 2-7 στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για κορυφαίο τον Ρίον Μπράουν. Ο Αμερικανός φόργουορντ τέλειωσε το ματς έχοντας 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο κακό ποιοτικά. Το σκορ (30-25) μαρτυρά το κακό μπάσκετ που είδαν όσοι βρέθηκαν στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας, όμως αυτός ο ρυθμός ευνοούσε τον Άρη, που δεν έχει την ποιότητα του Προμηθέα.

Τα πάντα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, όταν οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν στροφές και παίζοντας πιο γρήγορα και πιο έξυπνα, εξουδετέρωσαν τον Άρη.
Οι κίτρινοι είχαν 2/6 βολές, 2/4 δίποντα και 0/8 στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν 21 πόντους από τον Προμηθέα και το σκορ στο 30’ ήταν 51-31 για τους γηπεδούχους, που έβαλαν στέρεες βάσεις για τη νίκη τους.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και το πέτυχε. Μείωσε αρχικά σε 51-37 (32’) και 54-42 (34’) και με διαδοχικά τρίποντα από Τζόουνς, Χάρις και Φλιώνη έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (61-51, 3:42).

Ο Γιατράς κάλεσε τάιμ άουτ για να επαναφέρει τη συγκέντρωση στους παίκτες του. Ο Μέιερ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 63-51, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 63-53 με τον Μποχωρίδη (37’) και με τρίποντο του Χάρις έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (63-56, 1:57)!

Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο, αλλά ο Μποχωρίδης έκανε βήματα (1:34) και ο Λίποβι διαμόρφωσε το 65-56 (1:14). Στα 56’’ ο Μποχωρίδης μείωσε σε 65-58, αλλά τα πάντα κρίθηκαν όταν ο Λίποβι με τρίποντο στα 38’’ διαμόρφωσε το 68-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 7 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γερομιχαλός 2, Χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Ελις 8, Παρκς 3.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 8 (2/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κάιζερ, Αγγέλου.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/32 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 17/23 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/29 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 6/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη.