Περιστέρι- Ηρακλής 75-59: Ο παλιός είναι αλλιώς...

Το Περιστέρι νίκησε στην πρεμιέρα τον Ηρακλή με 75-59, έχοντας για πρωταγωνιστή τους Γκρέι και Μόρισον, οι οποίοι και σημείωσαν από 10 πόντους.

Το Περιστέρι με πιεστική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση νίκησε τον Ηρακλή με 75-59 στην πρεμιέρα της Basket League. Το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 19-10, υποχρεώνοντας τον Ηρακή σε 4/16 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα. Ο «Γηραιός» δεν κατάφερε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (1/9 τρίπ.) κι έκανε 5 λάθη κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων που παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση και είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Ουίλιαμ Χάτσερ (6π.).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 5-0 για το Περιστέρι που προηγήθηκε με +14 με τον Στίβεν Γκρέι (24-10, 11:47) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-25 χάρη στο τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου απέναντι στον Ηρακλή που στηρίχθηκε επιθετικά στα ξεσπάσματα του Όλι Χάνλαν (9π.). Το layup του Γκρέι ανέβασε τη διαφορά στο +17 (42-25, 21:13), οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν μειώνοντας σε 45-35 με τον Χάνλαν όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 58-43 στο 30' με το τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με επιμέρους σκορ 5-14 για τον Ηρακλή (63-57, 34:40) όμως το τρίποντο του Χάτσερ και η βολή του Γκρέι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-57, 36:08) για τους γηπεδούχους που τη διατήρησαν ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 75-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 10 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μόρισον 10 (5 ριμπάουντ), Σαλούστρος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Χάτσερ 12 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Γόντικας 4, Αγραβάνης 5 (1), Κίνγκσλεϊ 8.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Γκάρετ 2 (6 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης 6 (2), Σούλερ 9 (1/4 τρίποντα), Χάνλαν 15 (1), Ζάρας 6 (1), Κακαρούδης 2 (1/6 σουτ), Οκερέαφορ 7 (1), Σμιθ 3, Ντέιβις 7 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 18/40 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 18/30 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 20 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 15/35 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ (33+8), 12 ασίστ, 22 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.