Βουλγαρία - Ελλάδα 55-73: Δια χειρός Φασούλα η Εθνική στο Ευρωμπάσκετ! (highlights)

Η Εθνική μας λεοντόκαρδη νίκησε τη Βουλγαρία με 73-55, πήρε ακριβώς τη διαφορά που ήθελε, και πανηγύρισε την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ! - Ηρωίδα η Μαριέλλα Φασούλα! - Οι πανηγυρισμοί των κοριτσιών μας στο φινάλε (vid)

Με ελληνική καρδιά, η Εθνική μας κέρδισε τη Βουλγαρία ακριβώς με όσους πόντους χρειαζόταν (73-55) και πανηγύρισε την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ! Ηρωίδα της Εθνικής η Μαριέλλα Φασούλα με γκολ-φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Η Βουλγαρία αιφνιδίασε στο ξεκίνημα τις διεθνείς μας κάνοντας το 5-0. Μετά από δυο άσφαιρα λεπτά, η Ελλάδα πήρε μπρος και προσπέρασε με 9-5. Οι παίκτριες του Μασλαρινού βρήκαν τα πατήματά τους και πήγαν γρήγορα τη διαφορά στους δέκα (20-10). Η Εθνική μας είχε επιβάλει τον ρυθμό της και στο 15΄ ήταν μπροστά με 28-18. Οι Βουλγάρες όμως με ένα 15-9, μείωσαν σε 33-37 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Πρώτες σκόρερ της Εθνικής η Σπανού (10π.) και η Παυλοπούλου (8π.).

Τα νέα στην ανάπαυλα δεν ήταν ευχάριστα για την Ελλάδα, καθώς η Λετονία έπαιρνε νίκη με διαφορά κόντρα στη Γερμανία. Πράγμα που σήμαινε ότι χρειαζόμασταν νίκη με 18 πόντους για να είμαστε ανάμεσα στις πέντε καλύτερες δεύτερες.

Τα πόδια των κοριτσιών μας έγιναν αυτομάτως βαριά. Η Εθνική ήταν αποφασισμένη όμως να δώσει μάχη. Στο 26΄ πήγε στους 11 (47-36) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +10 (52-42). Είχαμε ακόμη δρόμο. Θα τα καταφέρναμε;

Οι διεθνείς μας δεν μπορούσαν να σπάσουν το …ψυχολογικό φράγμα των 10 πόντων. Με υπερπροσπάθεια όμως η Ελλάδα και με ένα σερί 10-0 πήγε τη διαφορά στους 18 (64-46) ! Η πρόκριση πλέον ήταν στα χέρια μας με πέντε λεπτά να απομένουν! Το φινάλε ήταν δραματικό. Με το σκορ 55-70, η Νικολοπούλου αστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο στα 39΄΄, αλλά οι Βουλγάρες έκαναν λάθος μετά. Άστοχη η Παυλοπούλου σε τρίποντο, αλλά η Φασούλα πήρε το ριμπάουντ, έβαλε το καλάθι και κέρδισε και φάουλ. Εύστοχη στη βολή και 73-55 στα 11΄΄΄! Οι Βουλγάρες δεν επιχείρησαν προσπάθεια και η Εθνική μας έπαιρνε τη μεγάλη πρόκριση!

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μιχαϊλοφ): Ντιμίτροβα, Χ. Ιβάνοβα 13 (11ρ), Κονσταντίνοβα, Κόστοβα 6, Ζλατάνοβα (7ρ), Γκεοργκίεβα 12, Χρίστοβα 7, Γ. Ιβάνοβα 5, Κότσεβα 6, Στοϊτσεβα 6 (4ασ).

Ομαδικά στατιστικά: 10/33 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 8/8 βολές, 35 ριμπάουντ (29-6), 13 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Χριστινάκη 15 (7ρ), Νικολοπούλου 9 (9ρ, 7ασ), Παυλοπούλου 13, Σπανού 14 (7ρ, 3κλ), Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16 (9ρ, 2κοψ), Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου (3ασ).

Ομαδικά στατιστικά: 25/55 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 11/15 βολές, 42 ριμπάουντ (32-10), 15 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα

• Στο άλλο ματς του ομίλου μας στη Λουμπλιάνα, η Σλοβενία νίκησε την Ισλανδία με 96-59.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Σλοβενία 480-381 12
  2. Ελλάδα 464-380 10
  3. Βουλγαρία 409-411 8
  4. Ισλανδία 351-532 6

* H Εθνική μας πέρασε στο Ευρωμπάσκετ ως τελευταία καλύτερη δεύτερη. Είχε +12 στο γκολ αβερέιτζ (δεν μετρούσαν τα παιχνίδια με Ισλανδία) με τη Λετονία στο +11!