«Καμπανάκι» με ήττα από τη Γαλλία για την Εθνική

Η Εθνική Ελλάδας έχασε με σκορ 84-68 στο φιλικό με τους «Τρικολόρ».

Η Εθνική Ανδρών ολοκλήρωσε τα φιλικά της ενόψει των αγώνων με Σερβία (13/9) και Γεωργία (16/9) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, γνωρίζοντας την ήττα με 84-68 από τη Γαλλία στον άτυπο τελικό του διεθνούς τουρνουά που φιλοξενήθηκε στο «Πιερ ντε Κουμπερτέν» του Παρισιού.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με σκορ 22-14. Τα πολλά λάθη στην αρχή κόστισαν στο σύνολο του Σκουρτόπουλου, ωστόσο στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε βελτιωμένη την αμυντική του λειτουργία, χωρίς να καταφέρει να αξιοποιήσει τις επιθέσεις του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-31.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε (42-37). Παρόλα αυτά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αποβολή του Παπανικολάου για διαμαρτυρία φανέρωσε τα αμυντικά προβλήματα της ομάδας, καθώς μετέπειτα οι «Τρικολόρ» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο +13 (50-37). Η Γαλλία συντήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος κι έφτασε στην άνετη νίκη με 84-68.

Δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68.

Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ 13 (12 ασίστ, 5 κλεψ.), Καουντί 10 (6 ριμπ.), Τζαϊτέ 8, Νουά 2 (3 ριμπ.), Λεσόρ 10 (5 ριμπ.), Κοφί 5 (6 ριμπ.), Ρουσέλ 6, Ζουλιέν 2, Λακόμπ 7 (3 ριμπ.), Τζάκσον 13 (3 ριμπ.), Φαλ 8 (4 ριμπ.), Κονατέ.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Ντόρσεϊ 2 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 8, Καλάθης 4 (5 ασίστ, 3 ριμπ.), Σλούκας 12 (5 ασίστ, 2 ριμπ.), Μαργαρίτης 1 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπαγιάννης 13 (3 ριμπ.), Πρίντεζης 5 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 8 (3 ριμπ.), Βασιλόπουλος 2 (2 κλεψ.), Μήτογλου 6.
*Μπουρούσης και Θ. Αντετοκούνμπο έμειναν εκτός δωδεκάδας.

Διαιτητές: Νικολά Μαέστρ, Τομάς Μπισουέλ, Μαξίμ Μπουμπέρ