Ελλάδα - Βέλγιο 68-64: Με ψυχή το χάλκινο στην παράταση! (highlights)

Η Εθνική νίκησε το Βέλγιο στην παράταση με 68-64 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Νέων

Μετά από έναν δραματικό μικρό τελικό στα Δυο Αοράκια, η Εθνική μας με ψυχή νίκησε στην παράταση 68-64 το Βέλγιο και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό U20 της Κρήτης! Αυτό είναι το 6ο μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης (είχαμε 3 χρυσά και 2 ασημένια).

Ζούγρης (16π., 12ρ.), Μαντζούκας (10π., 10ρ.), Μπαζίνας (13π.) και Πλώτας (13π.) κορυφαίοι της Εθνικής.

Το Βέλγιο πήρε το προβάδισμα στην αρχή, δείχνοντας λίγο μεγαλύτερη όρεξη. Η Εθνική όμως μπόρεσε να βρει ρυθμό και με ένα 9-3 έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο (18-17). Το Βέλγιο, πατώντας καλύτερα στο παρκέ, κατόρθωσε να ξεφύγει στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (26-33). Χωρίς νεύρο οι διεθνείς μας, βρέθηκαν πίσω με δώδεκα (31-43). Το ημίχρονο έληξε με 33-43.

Η Εθνική έδειξε να «ξυπνάει» στην επανάληψη και μείωσε σε 38-43. Το Βέλγιο έκανε πέντε λεπτά για να πετύχει πόντο στην περίοδο. Δυστοκία όμως είχε και η ελληνική ομάδα, με τους Βέλγους να ξεφεύγουν πάλι (40-49). Μετά από ένα κακό γ’ δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 7-9) η Εθνική ήταν πίσω στο 30’ με 40-52.

Η Ελλάδα μείωσε σε 45-52 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Πλησιάσαμε και στους πέντε (49-54). Το Βέλγιο είχε χάσει τη συγκέντρωσή του και η Εθνική μας έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (51-54). Με ψυχολογία πλέον η ελληνική ομάδα ισοφάρισε σε 54-54. Το φινάλε ήταν δραματικό, με το παιχνίδι να οδηγείται σε παράταση (56-56).

Η Εθνική πήρε κεφάλι στο έξτρα πεντάλεπτο (59-56, 61-58). Το Βέλγιο προσπέρασε εκ νέου (63-64). Ο Πλώτας έκανε το 65-64. Άστοχος ο Ντε Ρίντερ και ο Οικονομόπουλος με δυο βολές το 67-64. Άστοχος κι ο Λέντεγκεν και ο Πλώτας με μια βολή το 68-64. Η Ελλάδα ήταν η νικήτρια του μικρού τελικού!

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Μανίστε (Εσθονία), Μαρέ (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 (κ.α.), 68-64

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1τρ., 5ασ.), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (10ρ.), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (12ρ.), Χατζής, Μερμίγκης 2, Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (1), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς.

Βέλγιο (Ιμπένς): Ντε Ρίντερ 15 (12ρ.), Λέντεγκεν 8, Μένς 11, Πιντελόν 6, Πουντέτ 6, Ντι Μαρία 8, Γκριμονπρέζ 7, Βερστράετε 3.