Ελλάδα - Ιταλία 88-83: Με το δεξί στο Ευρωπαϊκό οι Έφηβοι! (highlights)

Η Εθνική Εφήβων σε ένα ...επεισοδιακό παιχνίδι κέρδισε την Ιταλία με 88-83

Με το δεξί μπήκε η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό U18 της Σερβίας. Σε έναν αγώνα που κράτησε τρεις ώρες, η Ελλάδα κέρδισε την Ιταλία με 88-83! Αύριο στις 21.30 παίζουμε με την Ισπανία. Σαμοντούροφ (20π.) και Λιοτόπουλος (13π.) πρώτοι σκόρερ της Εθνικής.

Ευρωμπάσκετ U18: Προσωρινή διακοπή στο Ελλάδα-Ιταλία λόγω διαρροής στην οροφή του γηπέδου (vid)

Το ξεκίνημα ήταν …εφιαλτικό για την ελληνική ομάδα, καθώς βρέθηκε να χάνει με 18-0 στο 4ο λεπτό! Χωρίς να πανικοβληθούν, οι διεθνείς μας μείωσαν σε 15-24, για να διακοπεί η αναμέτρηση λίγο πριν απ’ τη λήξη της α’ περιόδου, λόγω τραυματισμού του Κόντε στο κεφάλι, ύστερα από σύγκρουσή του με τον Αμπόσι. Ο Ιταλός γκαρντ αποχώρησε με φορείο απ’ το γήπεδο και έχοντάς του τοποθετηθεί κολάρο στον αυχένα. Και πάνω που ήταν να ξαναρχίσει το ματς, ξεκίνησε να στάζει η οροφή του γηπέδου, με τους διαιτητές να μη δίνουν το ΟΚ για την επανέναρξη του αγώνα. Τελικά ξανάρχισε το ματς μετά από σχεδόν μια ώρα! Η Εθνική μας παρουσίασε το καλό της πρόσωπο και το ημίχρονο έκλεισε στα ίσα (38-38).

Η Ελλάδα πήρε και το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο υπόλοιπο της γ’ περιόδου. Στο 30’ ήμασταν μπροστά με 58-54. Έχοντας πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, προηγηθήκαμε με εννιά (65-56) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 76-70 στο 37’. Στο 81-78 το ματς στο 38’. Οι διεθνείς μας όμως έδειξαν χαρακτήρα στο φινάλε και με μεγάλο τρίποντο του Κομνιανίδη έκαναν το 86-79.

*Στο άλλο ματς του ομίλου μας, η Ισπανία επιβλήθηκε της Δανίας με 88-64.

Διαιτητές: Σάλινς (Λετονία), Γκράτσιν (Κροατία), ΜακΝτόναλντ (Μ. Βρετανία)

Δεκάλεπτα: 15-26, 38-38, 58-54, 88-83

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 8 (1), Χιτικούδης 10, Κομνιανίδης 8 (2), Λιοτόπουλος 13 (1), Σαμοντούροβ 20 (1), Αμπόσι 10 (1), Καλλιοντζής 7, Καμπερίδης, Μαραγκουδάκης 5, Παρασκευόπουλος 2, Σπρίντζιος 3 (1), Βασιλαντωνάκης 2.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Φεράρι 22 (12ρ.), Μικόλι 4 (1), Ντάμε Σαρ 21 (4), Τορεσάνι 15 (2), Φαν Ντερ Κναπ 2, Κόντε, Ντ’ Αμέλιο, Γκρέπι 4, Μαρανγκόν 11 (1), Ποτζάτο 2, Ταντιότο, Ζανέτι 2.