Ολυμπιακός: O λάκκος των λεόντων

Το ΣΕΦ έχει εξελιχθεί σε λάκκο των λεόντων για κάθε αντίπαλο - Η γρανιτένια άμυνα και η κυριαρχία του Ολυμπιακού μέσα στη ρακέτα και το ξέσπασμα του Ουόκαπ - Γράφει ο Νότης Ψιλόπουλος.

Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας έχει εξελιχθεί σε «λάκκο των λεόντων» για κάθε αντίπαλο στην EuroLeague. Ο Ολυμπιακός αριθμεί 8 σερί νίκες στο γήπεδό του φέτος στην Ευρώπη. Δεν έχει χάσει από κανέναν. Ρεάλ, Μακάμπι, Φενέρμπαχτσε, Μπασκόνια, Άλμπα, Ζαλγκίρις, Μονακό και τώρα η Μπάγερν, αποχώρησαν με σκυμμένα κεφάλια! Πέρσι το ΣΕΦ ήταν η αχίλλειος πτέρνα του. Φέτος είναι το απόρθητο κάστρο του!

Και το εντυπωσιακό είναι πως οι Πειραιώτες στην έδρα τους δεν είναι απλά πως κερδίζουν, αλλά ισοπεδώνουν και τους αντιπάλους τους. Ο Ολυμπιακός κερδίζει μέσον όρο με +13 πόντους στο Φάληρο. Έχει την κορυφαία άμυνα στην Ευρωλίγκα ως γηπεδούχος (παθητικό μόλις 67.4 πόντοι), ενώ στην επίθεση σκοράρει 80.6. Παράλληλα, διαθέτει την πιο αποδοτική ομάδα στα δίποντα (πάντα όσον αφορά τα ματς στο ΣΕΦ) με 59.5%, ενώ είναι 3ος σε ασίστ (18.5), ριμπάουντ (36.1) και 4ος στον συσχετισμό ασίστ/λάθη. Παράλληλα, είναι τόσο σκληροτράχηλος στην άμυνα, με αποτέλεσμα να αναγκάζει τους αντιπάλους του να σκοράρουν με το στανιό, έχοντας χαμηλά ποσοστά. Δεν είναι μόνο οι 67.4 πόντοι στα μετόπισθεν. Είναι το μόλις 46.1% (3ος) που σουτάρουν οι αντίπαλοι του στα δίποντα στο ΣΕΦ, ενώ συνεχίζει να διαθέτει την καλύτερη ομάδα στο να δέχεται το χειρότερο ποσοστό (μόλις 26.4%) από την περιφέρεια. Οι αντίπαλοι στο ΣΕΦ υποφέρουν...

Αυτή τη φορά στον «λάκκο των λεόντων» στο ΣΕΦ έπεσε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Γερμανοί δέχτηκαν την «δαγκωνιά» από νωρίς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με σκορ 10-0 στο πρώτο πεντάλεπτο και μετά το παιχνίδι εξελίχτηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι Πειραιώτες ήταν απολαυστικοί, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους. Έβγαζαν άμυνες, έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έπαιρναν τα ριμπάουντ (κυρίως στο πρώτο μέρος), ενώ είχαν φυσικά και μία εκπληκτική αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι. Με αξιοζήλευτη συνέπεια από την αρχή έως και το τέλος. Με low-post παιχνίδι, αλλά και με συνεχόμενα ρήγματα μέσα στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι με τις διεισδύσεις τους τρύπαγαν σε κάθε ευκαιρία την γερμανική άμυνα.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 11/13 (84.6%) δίποντα, ενώ στο ημίχρονο είχε το εντυπωσιακό 20/24 (83.3%), κρατώντας τους Γερμανούς μόλις στα 5/14 δίποντα (35.7%). Στο 30' είχε 24/30 (80%), ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25/33. Το εκπληκτικό 75.8% αποτελεί και την κορυφαία επίδοση της ιστορίας του Ολυμπιακού στα δίποντα. Τι και αν οι Πειραιώτες είχαν 0/10 τρίποντα έως και το 28ο λεπτό; Το γεγονός δεν τους δυσκόλεψε όχι απλά να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά και να προηγηθούν σε εκείνο το σημείο με +34 (65-31), με το μόλις πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο του Λαρεντζάκη. Οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο 49 πόντους χωρίς εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει εδραιώσει τη θέση του στην πρώτη τετράδα της διοργάνωσης και φέτος δείχνει ικανός όχι μόνο να επιστρέψει στα προημιτελικά, αλλά και να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφς. Είναι 3ος και λίγο πιο κάτω του βλέπεις τις Αρμάνι Μιλάνο και Ούνικς, τις οποίες κέρδισε σε σερί ματς εκτός έδρας. Στον επόμενο γύρο θα είναι η σειρά τους να μπουν στην αρένα του ΣΕΦ...

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άνοιξε το ροτέισον και δούλεψε με 11 παίκτες του. Με εξαίρεση τον Βεζένκοφ (27 λεπτά), κανείς δεν έπαιξε πάνω από 22 λεπτά. Αυτό συνέβη όχι μόνο γιατί το προπονητικό-τιμ θέλησε να κρατήσει πιο φρέσκια την ομάδα του ενόψει Βιλερμπάν, αλλά και επειδή ήθελε να κερδίσει σε επίπεδα ενέργειας τη Μπάγερν, η οποία συνεχίζει να ποντάρει σε επτά-οκτώ παίκτες. Αν υπάρχει ένα ψεγάδι στη νίκη του Ολυμπιακού ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσε στον αντίπαλο (14), ειδικά στο δεύτερο μέρος. Μικρό το κακό όμως, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι "ερυθρόλευκοι" ισοπέδωσαν τον αντίπαλό τους με σκορ 83-60. Μάλιστα το σκορ ήταν στο 71-37 στο 32', μετά από εκείνο το τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση στο ΣΕΦ. Ο 28χρονος γκαρντ έχει δείξει μεγάλη βελτίωση στο παιχνίδι του. Έβαλε μεγάλα σουτ (4/6 τρίποντα), ακόμη και από τα 7 μέτρα. Ο κόσμος αναγνωρίζει την προσφορά του και αναμενόμενο ήταν να γνωρίσει την αποθέωση στο Φάληρο.

Αξίζουν όμως τα εύσημα και στον Τόμας Ουόκαπ. Ο Αμερικανός γκαρντ φημίζεται για τις αμυντικές του αρετές, αλλά και για την ασφάλεια που προσφέρει κατεβάζοντας τη μπάλα από τη μία πλευρά στην άλλη. Δεν είναι όμως κακός στην επίθεση. Στον Ολυμπιακό παρουσιάζεται περισσότερο άτολμος στο σουτ, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τον ρόλο του στην ομάδα. Στη Ζαλγίρις του ζητούσαν και να βάζει τη μπάλα στο καλάθι. Στον Πειραιά είναι άλλες οι προτεραιότητές του. Κόντρα στη Μπάγερν, όμως, πήρε πρωτοβουλίες, έψαξε το ντράιβ, τέλειωσε φάσεις με διεισδύσεις, μη χάνοντας σουτ (4/4 δίποντα) μάλιστα. Και κάπως έτσι ήρθαν οι 13 πόντοι, οι 3 ασίστ, τα 2 ριμπάουντ και το 1 κλέψιμο σε μία γεμάτη εμφάνιση.

Η παρουσία του Μουσταφά Φαλ παραμένει πολύτιμη για τον Ολυμπιακό μέσα στη ρακέτα σε άμυνα-επίθεση, αλλά το θετικό είναι πως έχει αρχίσει να συνέρχεται και ο Χασάν Μάρτιν (6 πόντοι, 3/4 δίποντα). Έχασε κιλά, βελτίωσε τη σωματική του κατάσταση και μας δείχνει σιγά-σιγά πως επιστρέφει στις εμφανίσεις υψηλού επιπέδου. Ο Σάσα Βεζένκοφ έχει κάνει ρουτίνα τα MVP παιχνίδια του χωρίς να ιδρώσει (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ απολάμβανε να τρυπάει τις αντίπαλες άμυνες σε κάθε ευκαιρία. Πλέον, το μυαλό στο ματς κόντρα στη Βιλερμπάν, για το "2 στα 2" μέσα στη «διαβολοβδομάδα» και μετά έχει Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.