Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82: Οι Καταλανοί έκαναν το break στο ΣΕΦ (highlights)

Με ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα στην τελευταία φάση της  παράτασης, με τον Πάρκερ να ευστοχεί σε βολές σε νεκρό χρόνο, η Μπαρτσελόνα έκανε το break (80-82) στο ΣΕΦ.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με break στο break στο ΣΕΦ. Οι Καταλανοί επικράτησαν στην παράταση (71-71) με σκορ 80-82 απέναντι στον Ολυμπιακό, σε ένα αποτέλεσμα που κρίθηκε στην τελευταία φάση. Σε ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα. Ο Πετρούσεφ προσπάθησε να παίξει καθαρή άμυνα πάνω στον Πάρκερ, αλλά οι διαιτητές σε νεκρό χρόνο έδωσαν φάουλ στον Σέρβο και τρεις βολές στον Πάρκερ. Εξέτασαν το ριπλέι, ήταν διστακτικοί για την απόφασή τους, αλλά τελικά αποφάσισαν να μην αλλάξουν στάση. Έδωσαν βολές στους Καταλανούς και οι Ισπανοί πήραν τη νίκη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Τον πλήγωσαν τα ελεύθερα σουτ των φιλοξενούμενων, έβγαλε κούραση στο τέλος ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Τόμας Σατοράνσκι έκανε εξαιρετικό ματς. Όχι μόνο έβαλε το τρίποντο που έκανε το σκορ 80-80, αλλά ολοκλήρωσε και το παιχνίδι έχοντας 13 πόντους (3/4 τρίποντα), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τον Ολυμπιακό έκανε καλό ματς ο Φιλίπ Πετρούσεφ (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ), εξαιρετικός και ο Μόουζες Ράιτ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους Πειραιώτες.

Ο αδύναμος κρίκος

Σε... ρηχά νερά και πάλι ο Αϊζάια Κάνααν, ο οποίος είχε 0/6 σουτ σε 17 λεπτά αγώνα. Έχασε όλα τα κρίσιμα σουτ ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος στο τέλος, ο οποίος έδειχνε να μην έχει δυνάμεις.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η Μπαρτσελόνα μοίρασε 26 ασίστ, για 37 λεπτά στο παρκέ βρέθηκε ο Τζαμπάρι Πάρκερ.

Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Πίτερς, Σίκμα και Φαλ, ενώ η Μπαρτσελόνα μπήκε στο ματς με τους Ρούμπιο, Λαπροβίτολα, Κάλινιτς, Πάρκερ και Βέσελι. Ο Αργεντινός γκαρντ έβρισκε λύσεις μέσα στη ρακέτα (4-6 στο 5'), με τον Πετρούσεφ να παίρνει θέση στο παρκέ. Δυνατές άμυνες, άστοχες οι δύο ομάδες, με τον Πάρκερ να απαντά στο τρίποντο του Πίτερς (9-11). Ο Σέρβος φόργουορντ έδωσε ρυθμό στους γηπεδούχους, με το 13-13 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Ράιτ. Ο ΜακΚίσικ με γκολ-φάουλ απάντησε στο τρίποντο του Σατοράνσκι, με τον Ράιτ ακολούθως να γίνεται σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα. Ο Αμερικανός σέντερ τέλειωνε τις φάσεις με επιβλητικά καρφώματα και μαζί με τον εξαιρετικό Πετρούσεφ έφεραν τη διαφορά στο +7 (32-25) στο 17'. Ο Σέρβος φόργουορντ είχε ήδη 11 πόντους στο ματς (37-29), με το 37-32 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος (12/24 δίποντα-50%, 2/9 τρίποντα-20%), αλλά είχε το προβάδισμα, μετρώντας και θετικό πρόσημο (10-4) στο ασίστ λάθη. Άστοχη βέβαια ήταν και η Μπαρτσελόνα: (10/22 δίποντα-45,5%, 3/11 τρίποντα-27,3%).

Η Μπαρτσελόνα στην 3η περίοδο βρήκε ρυθμό στην επίθεση, μετρώντας επί μέρους σκορ 14-25. Στο 26' ο Ουόκαπ με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (45-45), αλλά στη συνέχεια οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό, καταφέρνοντας να προηγηθούν με σκορ 51-57 στο 30'. Κάλινιτς και Πάρκερ είχαν κάνει τη... ζημιά.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ. Οι Πειραιώτες έπαιζαν σκληρή άμυνα, έκλεβαν μπάλες, έπαιρναν ριμπάουντ με τον Πετρούσεφ με ένα απίθανο τρίποντο να διαμορφώνει το 67-63 στο 38'. Ο Ράιτ ακολούθως έριξε επιβλητικό μπλοκ πάνω στον Βέσελι, ενώ ο Γκος στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 69-63 στο σκορ. Τα τρίποντα του Αμπρίνες μείωσαν τη διαφορά (71-69), ενώ ακολούθως ο Λαπροβίτολα με ένα δύσκολο μπάσιμο έφερε το σκορ στα ίσα (71-71). Απέμεναν 7'' πριν το τέλος. Η μπάλα πήγε στον Γκος, αλλά το σουτ που δοκίμασε στον έξτρα χρόνο βρήκε σίδερο.

Στην παράταση όλα κρίθηκαν στην τελευταία φάση. Ο Γκος νωρίτερα αστόχησε και πάλι, η μπάλα πήγε στον Πάρκερ, ο οποίος προσπάθησε να σουτάρει για τρίποντο. Οι διαιτητές σε νεκρό χρόνο εκτίμησαν πως ο Πετρούσεφ έκανε φάουλ πάνω στον παίκτη της Μπαρτσελόνα, σε ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων στο ΣΕΦ. Στο τέλος η Μπαρτσελόνα πήρε τη νικη με σκορ 80-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/48 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/8 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ