«Διπλό» της Εφές στη Βαλένθια με 78-83 (vid)

Η τουρκική ομάδα με τρομερή αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο «γύρισε» το ματς με τη Βαλένθια και πήρε τη νίκη στην Ισπανία.

Παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου, η Εφές έδειξε «μέταλλο» στο εκτός έδρας ματς με αντίπαλο τη Βαλένθια, φεύγοντας από την Ισπανία με τη νίκη 78-83.

Η τουρκική ομάδα πέτυχε εντυπωσιακή ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 30 πόντους (!) και κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό αλλά ασφαλές προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 63-69, 78-83.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 6, Μαρίνκοβιτς 2, Λόιντ 2, Εντούρ 6, Αμπάλντε 7 (6ρ, 3κλ), Λαμπεϊρί 4, Φαν Ρόσομ 14 (5ρ., 5ασ.), Τόμπεϊ, Μότουμ 11, Ντούμπλιεβιτς 22 (7ρ, 4ασ), Σαν Εμετέριο 4, Ντόρνεκαμπ.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (4κλ), Μπομπουά 9, Σίνγκλετον, Μπαλμπάι, Πλάις 2, Μίσιτς 15 (12ασ, 2κλ), Άντερσον, Πίτερς 15 (7ρ), Ντάνστον 10 (7ρ, 2κλ, 2κοψ), Σίμον 19.