Ελευθερία Μοσχάτου - Εσπερίδες 57-68: Στον τελικό μετά από 12 χρόνια η ομάδα της Καλλιθέας!

Οι Εσπερίδες κέρδισαν στο Μοσχάτο 68-57 την Ελευθερία και πέρασαν στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών

Μετά από 12 ολόκληρα χρόνια οι Εσπερίδες θα βρεθούν ξανά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, καθώς στον σημερινό 2ο ημιτελικό κέρδισαν στο Μοσχάτο 68-57 την Ελευθερία που ήταν φιναλίστ τις δυο προηγούμενες χρονιές! Αντίπαλος των Εσπερίδων στον τελικό (18 Φεβρουαρίου, Ηράκλειο Κρήτης) ο Παναθηναϊκός.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Εσπερίδες έκλεισαν μπροστά την α’ περίοδο (14-17) με τρίποντο της Πάτι. Η Ελευθερία κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και η ομάδα της Καλλιθέας με ένα 14-0 ξέφυγε με 18-35! Το ημίχρονο έκλεισε στο 22-37.

Η Ελευθερία μείωσε σε 30-44 στα μέσα της γ’ περιόδου, αλλά οι Εσπερίδες ήταν καλύτερες και αφού ανέβασαν ξανά τη διαφορά (34-55), στο 30’ είχαν προβάδισμα 16 πόντων (40-56).

Στην ύστατη αντεπίθεσή τους, οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 47-58 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι παίκτριες της Ελευθερίας βρήκαν ξανά την αυτοπεποίθησή τους και έκαναν το 54-58, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα!

Οι Εσπερίδες όμως δεν σκόπευαν να κάνουν χαρακίρι και με ένα 7-0 πήγαν στο 57-68 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος-Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 14-17, 22-37, 40-56, 57-68
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 15(2), Νάτσκου 6, Λέρη, Σπαθάρου 12(2), Κάισερ 6 (11ρ.), Μπικλ 18(2τρ., 12ρ., 6ασ.).
Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Χιλάιρ 23(3τρ., 10ασ.), Χατζηβασιλείου, Μουρ 22 (12ρ.), Πρίφτη 3(1), Κορρέ 6(2), Μπενέκη 3(1), Μαργέλου, Λιανούδη, Πάτι 11(1τρ., 11ρ.).