Τζαζ - Μπακς 129-115: Το πάλεψε στο τέλος ο Αντετοκούνμπο, αλλά... (vid)

Οι Μπακς γνώρισαν την ήττα στη Σολτ Λέικ Σίτι από τους Τζαζ με 129-115 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (29 π., 15 ρ., 6 ασ.) να κάνει ό,τι μπορούσε στο δεύτερο μέρος για να αποτρέψει το τελικό αποτέλεσμα.

Την 10η ήττα τους στην φετινή κανονική περίοδο του NBA γνώρισαν οι Μπακς στην έδρα των Τζαζ με 129-115, αδυνατώντας να ακολουθήσουν τον καταιγιστικό ρυθμό της Γιούτα.

Με εξαίρεση το πρώτο δωδεκάλεπτο, όπου ο αγώνας πήγαινε πόντο - πόντο και ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 4 πόντων για τους γηπεδούχους (35-31), στις υπόλοιπες τρεις περιόδους, οι «μορμόνοι» κυριάρχησαν επί των «ελαφιών».

Στην δεύτερη περίοδο η Γιούτα προηγήθηκε με +17 (69-52), προβάδισμα που αποδείχθηκε σημαντικό για να φτάσει στη νίκη. Στην επανάληψη το Μιλγουόκι έδειξε τη διάθεση να αντισταθεί, καταφέρνοντας μάλιστα να μειώσει (96-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με τους Τζόρνταν Κλάρκσον και Ρούντι Γκομπέρ είχαν απαντήσεις σε κάθε απόπειρα των Μπακς να πλησιάσουν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε καλό πρώτο δωδεκάλεπτο, σημειώνοντας μόλις 2 πόντους. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές, ενώ στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλευόμενους το μπόνους της ομάδας του, με δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ μείωσε στο -12 (103-91). Δεν ήταν όμως αρκετός με τους Τζαζ να φτάνουν σε μία άνετη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές αναδείχθηκαν οι Ρούντι Γκομπέρ, Τζο Ίνγκλις, Ντόναβαν Μίτσελ και Τζόρνταν Κλάρκσον. Ο Γάλλος σέντερ είχε 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 2 λάθη. Ο δεύτερος είχε 27 πόντους με 7/9 τρίποντα, ενώ ο Μίτσελ ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ. Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Κλάρκσον με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοις αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Τζρου Χόλιντεϊ, κορυφαίος για ακόμα ένα ματς ήταν ο "Greek Freak" με 29 πόντους (12/20 σουτ, 4/6 βολές), 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Ακολούθησε ο Μπρουκ Λόπεζ με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μίντλετον σταμάτησε στους 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-31, 69-52, 96-82, 129-115

ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Μπογκντάνοβιτς 9, Ο'Νιλ (10 ριμπάουντ), Γκομπέρ 27 (9/12 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 2 λάθη), Ίνγκλις 27 (7/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Μίτσελ 26 (1/9 τρίποντα, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Κλάρκσον 25 (4/11 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Φέιβορς 10 (6 ριμπάουντ), Νιανγκ 5, Ονί, Μπράντλεϊ, Φόρεστ, Χάρισον, Μόργκαν

ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (6/14 σουτ, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 29 (12/20 σουτ, 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Λόπεζ 23 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 5, Φορμπς 5, Όγκουστιν 12 (2/7 σουτ), Κόνατον, Κρεγκ 6 (2/2 τρίποντα), Πόρτις 15 (7/13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Άνταμς, Ουίλσον