Μπακς - Σπερς 120-113: Αντετοκούνμπο, εκτελεστής και δημιουργός! (vid)

Οι Μπακς επιβλήθηκαν στους Σπερς με 120-113, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στις ασίστ (15).

Συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία οι Μπακς και πλέον μετρούν 11 νίκες στα τελευταία 12 ματς, αφού επικράτησαν των Σπερς με 120-113.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-33, ενώ στις αρχές της δεύτερης βρέθηκαν ακόμα και στο +14 (28-42). Όμως, οι Μπακς όχι μόνο ροκάνισαν την διαφορά, αλλά πέρασαν μπροστά με ένα σερί 15-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 57-50.

Στην τρίτη περίοδο, το Σαν Αντόνιο ανέβηκε αγωνιστικά, μετατρέποντας το παιχνίδι και πάλι σε ντέρμπι. Όμως, οι Μπακς είχαν λύσεις για να διατηρήσουν το προβάδισμα, ενώ ο ΜάικΜπουντενχόλζερ έκανε υποδειγματικό κoουτσάρισμα, παίρνοντας σωστά τάιμ άουτ για να ανακόπτει την ορμή των φιλοξενούμενων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμα ένα ματς καταπληκτικός, ολοκληρώνοντας το ματς με 26 πόντους (7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), 8 ριμπάουντ και 15 ασίστ (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του), 2 φάουλ και 3 λάθη. Από κοντά σε απόδοση βρέθηκε και ο Τζρου Χόλιντεϊ, ο οποίος είχε 21 πόντους, όπως και ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους.

Το ντεμπούτο του με τα «ελάφια» πραγματοποίησε και ο νεοαποκτηθείς Πι Τζέι Τάκερ, ο οποίος αγωνίστηκε για 12:44 και είχε ένα άστοχο τρίποντο.

Για τους Σπερς, κορυφαίος ήταν ο Λόνι Ουόκερ με 31 πόντους. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 22 πόντους και 13 ασίστ, ενώ ο Τζόνσον μέτρησε 17 πόντους και ο Ρούντι Γκέι 15.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-33, 57-50, 88-84, 120-113

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 23 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 26 (7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Λόπεζ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 12 (1/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 21 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνατον 11 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πόρτις 6 (5 ριμπάουντ), Τάκερ, Φορμπς 10 (2), Νουόρα, Μέριλ

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): ΝτεΡόζαν 22 (7/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Τζόνσον 17 (7/15 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολτλ 8 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Oυόκερ 31 (8/12 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουάιτ 6 (0/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιούμπανκς 7 (1), Γκέι 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βασέλ 7 (1), Τζόουνς, Ουέδερσπουν