Ουόριορς - Σέλτικς 107-88: Επιβλητικοί οι «μαχητές», 1-1 οι τελικοί (hls)

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο β' ημίχρονο, οι Ουόριορς νίκησαν 107-88 τους Σέλτικς, ισοφάρισαν 1-1 τη σειρά των ΝΒΑ Finals και πάνε στην Βοστώνη να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Έπειτα από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, όπου οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και το τέλος του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 52-50, ο Στεφ Κάρι και η παρέα του πάτησαν γκάζι στην 3η περίοδο και εξαφανίστηκαν. Με επιμέρους σκορ 35-14, χάρη στο τρίποντο του Πουλ από το κέντρο στην εκπνοή της 3ης περιόδου, οι Ουόριορς έβαλαν τα θεμέλια για το 1-1.

Τα... μπετά έπεσαν με το +29 (93-64) στα 10:45 πριν από το τέλος και τώρα οι δύο ομάδες θα παίξουν για το... κομβικό προβάδισμα τα ξημερώματα της Πέμπτης (9/6, 04:00).

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές (29 πόντοι, 4/9 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:11), ενώ από τους Σέλτικς, οι Τζέιλεν Μπράουν και Τζέισον Τέιτουμ ήταν απελπιστικά μόνοι στο Chase Center.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γουίγκινς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκριν 9 (2/2 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούνι 12 (6/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμπσον 11 (3/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάρι 29 (4/9 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πέιτον 7 (1), Πουλ 14 (4/7 τρίποντα), Πόρτερ 3 (1), Μπιέλιτσα 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 2, Κουμίνγκα, Λι, Τοσκάνο-Άντερσον

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 28 (2/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρφορντ 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 2, Μπράουν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμαρτ 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιτ 12 (2), Γκραντ Γουίλιαμς 6 (1), Πρίτσαρντ 4, Τάις, Νέσμιθ 4, Χάουζερ 3 (1), Στάουσκας 3 (1), Φιτς 3 (1), Κορνέτ 2