Επίδειξη δύναμης από Νάγκετς και Ρόκετς, άλωσαν το Μαϊάμι οι Σέλτικς (vids)

Το Ντένβερ διέσυσε τους Σπερς, Χιούστον και Χάρντεν πέρασαν άνετα από το Λος Άντζελες, καθοριστικός ο Γκόρντον στο Μαϊάμι. Όλα τα αποτελέσματα.

Οι Νάγκετς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Σπερς και επικράτησαν με 113-85. Με τον Γκρέγκ Πόποβιτς να αποβάλλεται μόλις 63" από την έναρξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 28-24. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε αποκλειστικά στο Ντένβερ. Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 61-43, «καθαρίζοντας» το ματς, με τους Σπερς να αδυνατούν να επιστρέψουν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκολα Γιόκιτς με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, με τους Μόντε Μόρις και Μαλίκ Μπίσλεϊ να προσθέτουν από 19 πόντους. Για τους ηττημένους, οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Λόνι Γουόκερ είχαν από 16 πόντους.

Οι Ρόκετς διέλυσαν τους Κλίπερς μέσα στο Λος Άντζελες με 103-135 και παρέμειναν στην τρίτη θέση της Δύσης. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, ξεφεύγοντας με 26-39 στη ν πρώτη περίοδο και με 53-68 στη δεύτερη. Οι Κλίπερς ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν με τη διαφορά κάποια στίγμη να φτάνει στους 35 πόντους. Ο Τζέιμς Χάρντεν για ακόμα μια φορά οδήγησε το Χιούστον σε νίκη με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Κρις Πολ με 29 πόντους και Κλιντ Καπέλα με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, προσπάθησαν οι Σάι Γκίγκλεους-Αλεξάντερ με 20 πόντους, Ντανίλο Γκαλινάρι με 16 πόντους και Λου Γουίλιαμς με 14 πόντους.

Οι Σέλτικς έφυγαν με τη νίκη από το Μαϊάμι κόντρα στους Χιτ με 102-112, παραμένοντας ισόβαθμοι με τους Πέισερς στην 4η θέση της Ανατολής. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 31-29 και η δεύτερη με 49-53. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 81-83. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα κατάφεραν αν ξεφύγουν με 96-106, παίρνοντας ένα ασφαλές προβάδισμα και τελικά τη νίκη. Ο Γκόρντον Χέιγουορντ πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ προσέθεσε 23 πόντους και ο Αλ Χόρφορντ 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για το Μαϊάμι, που έπεσε στην 9η θέση της Ανατολής, ο Ντιόν Γουέιτερς είχε 21 πόντους, ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 18 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Ντουέιν Γουέιντ 17 πόντους.