Νάγκετς - Μπλέιζερς 90-97: Πόρτλαντ από ατσάλι

Άντεξαν μέσα στο Ντένβερ οι Μπλέιζερς και ισοφάρισαν τη σειρά με τους Νάγκετς.

Οι Μπλέιζερς έδειξαν χαρακτήρα μέσα στο Ντένβερ, άντεξαν την αντεπίθεση των Νάγκετς την τέταρτη περίοδο και πήραν τη νίκη με 90-97, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά των Playoffs της Δύσης σε 1-1.

Οι φιλοξενουμενοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς, ξεφεύγοντας με 12-21 από την πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 23-28. Στην δεύτερη μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (25-35), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια στο +15 (50-35), παρά την απώλεια του Μο Χάρκλες, ο οποίος αποχώρησε από το ματς με βαρύ διάστρεμμα.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στους 8 πόντους (61-53 και 66-58). Οι Μπλέιζερς, ωστόσο, απάντησαν με το δικό τους σερί και ξέφυγαν ξανά με 74-58, ενώ ολοκλήρωσαν το δωδεκάλεπτο με σκορ 78-64.

Στην τέταρτη περίοδο, οι ισορροπίες άλλαξαν, με το Ντένβερ να διεκδικεί συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και να ροκανίζει σταθερά τη διαφορά. Το 78-64 έγινε 84-91 αρχικά, και στη συνέχεια 88-94 και 90-95. Οι Νάγεκτς είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και άλλο τη διαφορά και να διεκδικήσουν τη νίκη, αλλά ο Νίκολα Γιόκιτς αστόχησε σε τρίποντο 24" πριν το φινάλε και στησυνέχεια ο Χουντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΚόλουμ με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Καντέρ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ και Λίλαρντ με 14 πόντους. Γεμάτη εμφάνιση από τον Γιόκιτς με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Πολύ καλός και ο Μάρεϊ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.