ΝΒΑ: Ασταμάτητη η Μινεσότα, πήραν φόρα οι Λέικερς (highlights)

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς νίκησαν 116-109 τους Μαϊάμι Χιτ κι έκαναν το 3-0 στο ΝΒΑ

Ασταμάτητοι οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς «δάγκωσαν» 116-109 τους Μαϊάμι Χιτ κι έκαναν το 3-0 στο ΝΒΑ. Πάτησαν γκάζι οι Λος Άντζελες Λέικερς στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν 120-101 τους Σάρλοτ Χόρνετς .

Η τριπλέτα Ουίγκινς, Τάουνς και Τιγκ με 25,23 και 21 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν τη Μινεσότα στην τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Ρόμπινσον (21 πόντους) και Ντράγκιτς (13) προσπάθησαν περισσότερο από το Μαϊάμι.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-23,19-34,22-27,39-25

Οι Λέικερς είχαν μικρό προβάδισμα στο α΄ ημίχρονο με τους Σάρλοτ Χόρνετς (63-62) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν ταχύτητα και έφτασαν στην άνετη νίκη 116-109 έχοντας πρώτους σκόρερ τους Ντέιβις (29π/14 ριμπ), Τζέιμς (20π/12 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 63-62, 87-80, 120-101

Oι Πόρτλαντ Μπλέιζερς, γύρισαν το ματς με τους Ντάλας Μάβερικς από -19 και έφτασαν στη νίκη 121-119 έχοντα πρώτα βιολιά τους ΜακΚόλουμ (35 π) και Λίλαρντ (28 π)

Ο Πορζίνγκις έκανε μεγάλη εμφάνιση για το Ντάλας (32π /9 ριμπ /5 ασίστ) ενώ άστοχος (8/22 σουτ) ήταν ο Ντόντσιτς που ωστόσο άγγιξε το triple double (29π/12 ριμπ/9 ασίστ)

Τα δωδεκάλεπτα: 40-25, 71-59, 95-95, 119-121

Οκλαχόμα- Γκόλντεν Στέιτ 120-92

Η Οκλαχόμα Θάντερ διέλυσε τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 120-92 αφού προηγήθηκα 70-37 στο ημίχρονο! Ο Ντένις Σρέντερ τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Μόνος τους πάλευε ο Κάρι (23 π., με 2/9 τριπ.) από το Γκόλντεν Στέιτ.

Μέμφις Γκρίζλις - Μπρούκλιν Νετς 133-132 (παρ)

Πρώτη νίκη για τους Γκρίζλις. Με buzzer-beater τρίποντο του Τζα Κράουντερ στην παράταση. Ο Κράουντερ σημείωσε και τους 6 πόντους του στο τέλος.

Ο ρούκι Μοράντ με 30 πόντους και 9 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Γκρίζλις ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Νετς, ο Ίρβινγκ πέτυχε 37 πόντους

Τα δωδεκάλεπτα: 35-29, 59-57, 92-97, 120-120, 134-133

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Κράουντερ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 16 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μοράντ 30 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Μπρουκς 21 (3), Κλαρκ 10 (7 ριμπάουντ), Χιλ 13 (1), Άντερσον 13, Τζόουνς 5 (1), Γκούντουριτς 2, Άλεν 6 (1)

ΝΕΤΣ: Πρινς 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 6 (12 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 37 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρις 13 (3), ΛεΒέρτ 27 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κούρουτς 3, Άλεν 14 (13 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 16 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Νουάμπα, Τεμπλ 5