Χιτ - Χοκς 112-97: Νίκη στο ντεμπούτο του Μπάτλερ με φοβερό Χίρο! (vid)

Οι Χιτ εκμεταλλεύτηκαν την κατάρρευση των Χοκς μετά τον τραυματισμό του Τρέι Γιανγκ φτάνοντας εύκολα στη νίκη με κορυφαίους τους Τζίμι Μπάτλερ και Τάιλερ Χίρο.

Το επίσημο ντεμπούτο του Τζίμι Μπάτλερ με τη φανέλα των Χιτ καθυστέρησε λόγω της γέννησης του παιδιού του, όμως αποδείχθηκε ότι άξιζε η αναμονή. Στο τέταρτο ματς του Μαϊάμι στην κανονική περίοδο του NBA ο 30χρονος γκαρντ/φόργουορντ οδήγησε την ομάδα του σε νίκη κόντρα στους Χοκς με σκορ 112-97.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια εύκολη βραδιά για τους γηπεδούχου, αφού από την στιγμή που οι Χοκς έχασαν τον Τρέι Γιανγκ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου από τραυματισμό στον δεξιό αστράγαλο, κατέρρευσαν.

Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι ήταν ακόμα ντέρμπι, με τους Χιτ να εκμεταλλεύονται τη συγκυρία για να ξεφύγουν με 57-44 και 59-49 στην δεύτερη περίοδο. Στην τρίτη περίοδο μάλιστα έστειλαν τη διαφορά στο +20 (88-68) και από εκεί και πέρα έκαναν τα απαραίτητα για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Τάιλερ Χίρο (No13 στο φετινό draft) ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 29 πόντους, 19 εκ των οποίων στην δεύτερη περίοδο, με τους Τζίμι Μπάτλερ και Γκόραν Ντράγκιτς να ακολουθούν με 21 πόντους έκαστος.

Για τους Χοκς, μοναδικός διασωθείς ήταν ο Τζον Κόλινς με 30 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 59-49, 88-70, 112-97

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Λέοναρντ 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπάτλερ 21 (1), Γουίνσλοου 2 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 17 (10 ριμπάουντ), Ναν 17 (3), Σίλβα 2, Ολίνικ, Ρόμπινσον, Ντράγκιτς 21 (5), Χίρο 29 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 30 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 4, Ρέντις 6 (2/10 σουτ, 6 ασίστ), Λεν 4, Γιανγκ 5 (1), Φερνάντο 3, Πάρκερ 12 (1), Τζόουνς 3 (1), Κάρτερ 7 (1), Χέρτερ 8 (1), Γουάλας 6, Μπέμπρι 9 (1)