Ρόκετς - Χόρνετς 125-110: Νέα 40άρα από Χάρντεν!

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να σημειώνει ακόμα μία 40αρα, οι Ρόκετς επέστρεψαν από το -15 κόντρα στους Χόρνετς για να πάρουν τη νίκη με 125-110.

Οι Ρόκετς δεν είχαν στη διάθεσή τους Ράσελ Ουέστμπρουκ και Κλιντ Καπέλα (ο οποίος άλλωστε λίγο αργότερα έγινε ανταλλαγή), όμως είχαν τον βελτιωμένα στα τελευταία ματς Τζέιμς Χάρντεν! Ο «μουσιάς» έχει θυμηθεί τον περσινό καλό εαυτό του και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη κόντρα στους Χόρνετς με 125-110!

Το Χιούστον βρέθηκε από νωρίς να υπολείπεται στο σκορ με 22-34 στην πρώτη περίοδο και 24-39 στην δεύτερη. Ωστόσο, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να καλύψει τη διαφορά (62-63), ενώ στη συνέχεια με ένα επιθετικό ξέσπασμα διαρκείας, πήρε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

Ο Χάρντεν ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παρκέ, φτάνοντας τους 40 πόντους (11/26 σουτ, 4/11 τρίποντα, 14/15 βολές) 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά ακολούθησε και ο Ντάνουελ Χάουζ με 22 πόντους, ενώ ο Έρικ Γκόρντον με 16 πόντους ήταν τραγικά άστοχος (6/22 σουτ, εκ των οποίων 0/12 τρίποντα).

Για τους Χόρνετς, που ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Τέρι Ρόζιερ 20 πόντους και ο Μαλίκ Μονκ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-34, 62-63, 92-88, 125-110

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Τάκερ 13 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάουζ 22 (6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκόρντον 16 (0/12 τρίποντα), Χάρντεν 40 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), ΜάκΛεμορ 14 (4), Σεφολόσα 7 (1), Χάρτενσταϊν 2, Ρίβερς 11 (2)

ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Μάρτιν 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 20 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ), Ζέλερ 3, Ροζίερ 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκράχαμ 16 (5 τρίποντα, 10 ασίστ), Γουάσινγκτον 8 (6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (8 ριμπάουντ), Μπέικον 2, Μονκ 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)