Champions League: Πέταξε στους «8» η Ατλέτικο, 3-2 στα πέναλτι την Ίντερ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 3-2 στα πέναλτι την Ίντερ (σ. 2-1 η κανονική διάρκεια, 0-1 το πρώτο παιχνίδι) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στη μάχη με την Ίντερ για την φάση των «16» του Champions League. Οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν 3-2 τους «νερατζούρι» στα πέναλτι μετά το 2-1 της κανονικής διάρκειας στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς στη Μαδρίτη (σ. 0-1 το πρώτο ματς στην Ιταλία) και πανηγύρισαν την είσοδό τους στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ίντερ «πάγωσε» τη Μαδρίτη στο 33’ όταν άνοιξε το σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Ντιμάρκο (0-1), ωστόσο τα χαμόγελα στο «στρατόπεδο» των Ιταλών δεν κράτησαν πολύ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα (35’) ο Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 για την Ατλέτικο και έβαλε τους μαδριλένους ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης. Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και την ανατροπή, ώσπου τελικά λυτρώθηκαν στο 87’ και πέτυχαν το 2-1 με τον Ντεπάι, στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο δεν άλλαξε κάτι παρά τις εκατέρωθεν επιθετικές προσπάθειες και έτσι Ατλέτικο Μαδρίτης και Ίντερ κλήθηκαν να διεκδικήσουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης για την 8άδα στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Εκεί μεγάλη κερδισμένη βγήκε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Όμπλακ κέρδισε 3-2 την Ίντερ και πανηγύρισε έξαλλα την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League.

12/3: Άρσεναλ – Πόρτο 1-0 κ.δ., 4-2 στα πέναλτι, Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1
13/3: Ατλέτικο Μαδρίτης – Ίντερ 2-1 κ.δ., 3-2 στα πέναλτι, Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν 2-0