Λιόν-Ντιζόν 4-1: Της... πάει ο Ντεπάι!

Η Λιόν επικράτησε άνετα 4-1 της Ντιζόν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σαμπιονά και είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Μέμφις Ντεπάι που σημείωσε χατ-τρικ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η νέα ποδοσφαιρική σεζόν για τη Λιόν. Οι «Γκονς» επικράτησαν 4-1 της Ντιζόν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σαμπιονά, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Μέμφις Ντεπάι που πέτυχε χατ-τρικ.

Παρότι το συγκρότημα του Ρούντι Γκαρσία έμεινε πίσω στο σκορ από το 14’ με γκολ του Σέντλερ, απάντησε άμεσα. Αρχικά στο 39’ ο Ντεπάι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και δύο λεπτά αργότερα, έγινε η ανατροπή.

Ο Λότοα με κεφαλιά σημείωσε το αυτογκόλ ενώ ο Ντεπάι λίγα δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το τελικό 4-1 πραγματοποίησε ο Ντεπάι (ξανά) με πέναλτι στο 66ο λεπτό.

Έτσι, η Λιόν πήρε την πρώτη της επίσημη νίκη για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά, έχοντας φόρα από την αξιοπρεπέστατη πορεία στο Champions League και ανεβάζοντας παράλληλα ψηλά τον πήχη!