Τρεμπλ για Λουτσέσκου και Αλ Χιλάλ (vid)

Στον τελικό του King's Cup η Αλ Χιλάλ του Ραζβάν Λουτσέσκου νίκησε τον Αλ Νασρ με 2-1 και έκανε το τρεμπλ

Η Αλ Χιλάλ του Ραζβάν Λουτσέσκου νίκησε 2-1 την Αλ Νασρ στον τελικό του King's Cup και κατέκτησε το τρόπαιο, φτάνοντας στο τρεμπλ.

Μετά το Champions League Ασίας και το πρωτάθλημα Σαουδικής Αραβίας η Αλ Χιλάλ κατέκτησε και το King's Cup. Έφτασε, δηλαδή, στο τρεμπλ.

Επικράτησε 2-1 της Αλ Νασρ στον τελικό που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (28/10) στο Ριάντ. Ο Κορεάτης Γιανγκ Χιουν-σου άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και ο Μπαφετιμπί Γκομίς με εκτέλεση πέναλτι στο 42ο λεπτό διεύρυνε το προβάδισμα σε 2-0.

Το μόνο που κατάφερε η Αλ Νασρ ήταν να μειώσει με τον Αϊμάν Γιαχία στο 71' σε 2-1, αποτέλεσμα που αποδείχθηκε τελικό.

Αυτός ήταν ο ένατος τίτλος στην καριέρα του πρώην προπονητή των ΠΑΟΚ και Ξάνθης, ο οποίος ξεπέρασε τον κορονοϊό στον οποίον διαγνώστηκε θετικός πριν από 15 ημέρες. Τρεμπλ ήταν επίσης για τον Παντελή Κωνσταντινίδη (τιμ μάνατζερ), τον Γιώργο Τσονάκα (συνεργάτης).