Ligue 1: Μοναξιά στην κορυφή για τη Λιλ (Highlights)

Η Λιλ εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Λιόν και έμεινε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος. Ήττα για τη Μαρσέιγ εκτός έδρας από τη Ρεν.

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας έμεινε η Λιλ που πέρασε άνετα από την έδρα της ουραγού, Ντιζόν νικώντας την με σκορ 2-0. Η Λιόν έπαθε έμφραγμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και την ισοφάρισε η Μπρεστ σε 2-2 και πέταξε έτσι δύο βαθμούς.

Η Παρί Σεν Ζερμέν χρειάστηκε πέναλτι του Εμπαπέ στο δεύτερο ημίχρονο για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Λοριάν, που επίσης είναι στην τελευταία τριάδα. Τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Μαρσέιγ που έχασε εκτός έδρας με 2-1 από τη Ρεν. Κατά τα άλλα η Σεντ Ετιέν που δεν κάνει και την καλύτερη της σεζόν πήρε ένα σημαντικό διπλό κόντρα από τη Μπορντό.

Τα αποτελέσματα:

Ανζέ-Στρασβούργο 0-2

77' Ντιαλό, 90+1 Αγιόρκε

Ντιζόν-Λιλ 0-2

19' Γιαζιτσί, 90+3 Γουεά

Μονπελιέ-Μετς 0-2

50' πεν. Ισέκα, 90+1 Μαϊγκά

Νιμ-Νις 0-2

85' Εντογιέ, 90+5 Κλοντ

Ρεμς-Ναντ 3-2

68' Τουρέ, 72' πεν. Ντια, 75' Καφάρο - 18' Παλουά, 79' Μπλα

Μπορντό-Σεντ Ετιέν 1-2

24' Ουάνγκ - 15΄Νορντίν, 75' Νούπα

Λιόν-Μπρεστ 2-2

69' πεν. Ντεπάι, 81' Κορνέ - 39' αυτ. Λόπες, 90+3 Φαβρ

Μονακό-Λανς 0-3

1' Σιλά, 33' Μπανζά, 39' Κακουτά

Παρί Σεν Ζερμέν-Λοριάν 2-0

51' πεν. Εμπαπέ, 61' Κιν

Ρεν-Μαρέιγ 2-1

63' Τραορέ, 83' Χουνού-24' Γκουεγιέ