La Liga: «Βλέπει» Ευρώπη, χάρη σε πέναλτι στο παρά... έξι, η Μπέτις κόντρα στη Χετάφε (Highlights)

Ένα πέναλτι του Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 84ο λεπτό επέτρεψε στην Ρεάλ Μπέτις να επιβληθεί της Χετάφε με 1-0 στο εναρκτήριο ματς της 24ης αγωνιστικής της La Liga. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς κι η βαθμολογία.

Σερί χτίζει η Ρεάλ Μπέτις που ζευγάρωσε τις επιτυχίες της, μετά την εντός έδρας ήττα με 3-2, από την Μπαρτσελόνα.

Έπειτα από το «διπλό» επί της Βιγιαρεάλ (2-1) οι Ανδαλουσιάνοι νίκησαν με το μίνιμουμ σκορ την Χετάφε στο εναρκτήριο ματς της 24ης αγωνιστικής της La Liga κι έβαλαν ...πλώρη για ευρωπαϊκά μεγαλεία αφού ανέβηκαν στην 6η θέση (παρότι στο 13' έχασαν με τραυματισμό τον Φεκίρ).

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με πέναλτι ο Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 84'.

Ήταν το δεύτερο για λογαριασμό τους στο ματς αφού 8 λεπτά νωρίτερα ο Κανάλες είχε νικηθεί από την άσπρη βούλα από τον Σόρια!

Ο γκολκίπερ των Μαδριλένων τους κράτησε όρθιους μέχρι το παρά...έξι, αλλά δεν κατάφερε να τους γλιτώσει από την 4η σερί ήττα τους.

Ωστόσο για τους φιλοξενούμενους δεν τελειώνουν εδώ τα προβλήματα αφού έχουν 5 ματς να σκοράρουν και έξι να κερδίσουν μ' αποτέλεσμα την συγκομιδή μόλις ενός πόντου σ' αυτούς τους αγώνες, όντες μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη...