Κύπελλο Γαλλίας: Η Μονακό με υπηρεσιακό τεχνικό πέρασε στους «16» (αποτελέσματα)!

Διαβάστε αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα και όλα τα αποτελέσματα από τα παιχνίδια για τους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Με υπηρεσιακό τεχνικό τον Στεφάν Ναντό (της Β' ομάδας του συλλόγου) η Μονακό νίκησε την Κεβιγί Ρουέν (της Ligue 2) 3-1, εκτός έδρας και προκρίθηκε στους «16» του Γαλλικού Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο «Ρομπέρ Ντιοσόν» γνωρίζοντας ότι ήταν το τελευταίο παιχνίδι των προπονητών τους.

Ο Μπρουνό Ιρλ από Δευτέρα αναλαμβάνει την Τρουά, ο Στεφάν Ναντό αντικατέστησε τον απολυμένο Νίκο Κόβατς, μέχρι να υπογράψει (εκτός απροόπτου) για 2,5 χρόνια ο Φιλίπ Κλεμάν της Μπριζ.

Ο Γουισάν Μπεν Γεντέρ με πέναλτι και ο Κέβιν Φόλαντ έμοιαζαν να κλειδώσουν τη νίκη από το 1ο ημίχρονο, όμως ο Καλιντού Σιντιμπέ μείωσε στο 43' και έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι για περίπου ένα τέταρτο.

Τόσο χρειάστηκε ο Φόλαντ για να σκοράρει ξανά και να δώσει την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Στην πρώτη... δόση της ημέρας, η Ναντ πέρασε εύκολα στους «16» του θεσμού επικρατώντας 2-0 της Βιτρ, ενώ η Μπρεστ έκανε... πάρτι απέναντι στην παραπαίουσα Μπορντό κερδίζοντας με σκορ 3-0.

Η Βερσέιγ διέλυσε τη Λα Ρος με 4-0 πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της μέσα σε διάστημα 34 λεπτών στο α' ημίχρονο (!), ενώ η Τουλούζ σημείωσε το πρώτο διπλό της ημέρας στις Κάννες με σκορ 0-1.

Το προφίλ της φάσης των «32» στο Κύπελλο Γαλλίας:

ΚΥΡΙΑΚΗ 2/1

Μπρεστ - Μπορντό 3-0
(36' πέν. Μουνιέ, 81' πέν. Φεβρ, 90'+4' Ντουαρόν)

Ζούρα Σουντ - Σεντ Ετιέν 1-4
(78' Καρντόσο - 7' Νάντε, 13' Νορντέν, 82' πεν. Σακό, 86' Μπουντεμπούζ)

Λινάς - Αμιάν 3-3 (3-4 πεν.)
(64', 70' Μπουβίλ, 92' Σιλά - 48' Γκναχόρε, 50' Ακολό, 53' Λάνε)

Ταόν - Ρεμς 0-1
(93' Χόρνμπι)

Κεβιγί - Μονακό 1-3
(43' Σιντιμπέ - 33' πεν. Μπεν Γιεντέρ, 37', 58' Φόλαντ)

22.00: Σοβινί - Μαρσέιγ

ΔΕΥΤΕΡΑ 3/1

Βαν - Παρί Σεν Ζερμέν

ΤΡΙΤΗ 4/1

Λανς - Λιλ

*** Η Νις πέρασε άνευ αγώνα στην επόμενη φάση, καθώς η Παρί FC αποβλήθηκε από το Κύπελλο Γαλλίας εξαιτίας των επεισοδίων στον αγώνα με τη Λιόν, που επίσης δεν συνεχίζει στον θεσμό.