Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση για Ουνιόν Βερολίνου, Φράιμπουργκ

Οι Ουνιόν Βερολίνου, Φράιμπουργκ συνεχίζουν στο Κύπελλο Γερμανίας.

Η Ουνιόν επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της Χέρτα στο ντέρμπι του Βερολίνου και πέρασε στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Βολγκσάμερ (11’), Σταρκ (50’ αυτογκόλ) αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Κεντίρα (54’). Η χαρά τους όμως δεν κράτησε πολύ αφού στο επόμενο λεπτό ο Κνοτς έγραψε το 1-3. Στις καθυστερήσεις η Χέρτα μείωσε σε 3-2 με τον Σέρνταρ.

Στο άλλο ματς, η Φράιμπουργκ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 2-0 με δύο τέρματα του Γκρίφο (10’, 36’) με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι για λίγο ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας σε 2-1 αλλά ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα από τη Φράιμπουργκ που καθάρισε τη νίκη και την πρόκριση φυσικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.