Κύπελλο Γαλλίας: Στην 8άδα (και) η Μονακό, 4-2 τη Λανς

Η Μονακό έκανε τα εύκολα - δύσκολα στον αγώνα της κόντρα στη Λανς, αλλά κέρδισε 4-2 την αντίπαλό της και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Στα χέρια της Μονακό κατέληξε το προτελευταίο «εισιτήριο» για την είσοδο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας. Οι Μονεγάσκοι αν και έκαναν τα εύκολα - δύσκολα στον εκτός έδρας αγώνα τους κόντρα στη Λανς, τελικά νίκησαν 4-2 την αντίπαλό τους για την φάση των «16» της διοργάνωσης και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν προηγήθηκε 0-3 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο της συνάντησης με τα τέρματα των Μπεν Γεντέρ (18’), Λούκας (27’) και Ντιόπ (29’). Στη συνέχεια όμως έβγαλε το… πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 2-3 και να ξαναμπούν έτσι στο κυνήγι της πρόκρισης.

Στο 45’ ο Σαϊντ έκανε το 1-3 και στο 53’ ο Καλιμουεντό Μουανγκά το 2-3. Στα εναπομείναντα λεπτά η Λανς έψαξε και το τρίτο γκολ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά αντ’ αυτού στο 88’ ο Μπεν Γεντέρ πέτυχε το 4-2 και «σφράγισε» την πρόκριση της Μονακό στην 8άδα του Κυπέλλου.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (28/1): Ναντ – Μπρεστ 2-0

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (29/1): Τουλούζ – Βερσαλλίες 0-1, Νανσί – Αμιάν 0-2, Ρεμς – Μπαστιά 3-5 στα πέν., 1-1 κ.δ., Μαρσέιγ – Μονπελιέ 5-4 στα πέν., 1-1 κ.δ.