Οι «νυχτερίδες» απείλησαν την Ατλέτικο (vid)

Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την πρώτη αγωνιστική της Primera Division.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο «Μεστάγια» ανάμεσα στη Βαλένθια και την Ατλέτικο Μαδρίτης για την 1η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Αμφότερες είχαν προσπάθειες για να πάρουν την νίκη χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Οι «νυχτερίδες» ήταν πιο επιθετικές απέναντι στους «κολοτσονέρος» που αρκέστηκαν σε παθητικό παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε στο 25' ο Άνχελ Κορέα με ωραίο πλασέ έπειτα από την όμορφη κάθετη πάσα του Αντουάν Γκριεζμάν. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε μετά την επίτευξη του τέρματος κλείστηκαν δίνοντας χώρο στην Βαλένθια.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Η Βαλένθια έφτασε στην ισοφάριση με τέρμα του Ροντρίγκο στο 58', είχε δοκάρι με τον Γκάμπριελ κι έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Ντάνιελ Βας στις καθυστερήσεις

Δείτε το γκολ του Κορέα ΕΔΩ

Δείτε το γκολ του Ροντρίγκο ΕΔΩ

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Τζιρόνα-Βαγιαδολίδ 0-0

Μπέτις-Λεβάντε 0-3 (38΄ Ρότζερ, 54΄, 90΄ Μοράλες)

Θέλτα-Εσπανιόλ 1-1 (52΄ αυτ. Λόπεθ - 45΄ Ερμόσο)

Βιγιαρεάλ-Σοσιεδάδ 1-2 (16΄ Μορένο - 40΄ Γουίλιαν, 71΄ Χουάνμι)

Μπαρτσελόνα-Αλαβές 3-0 (62΄, 90΄+3 Μέσι, 83΄ Κουτίνιο)

Εϊμπάρ-Ουέσκα 1-2 (69΄ Εσκαλάντε - 5΄, 40΄ Γκαγιάρ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Σεβίλλη 1-4 (85΄ πεν. Εμπάρμπα - 15΄ Βάσκες, 31΄, 45΄+1, 79΄ Αντρέ Σίλβα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-0 (20΄ Καρβαχάλ, 51΄ Μπέιλ)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (56΄ Ροντρίγκο - 26΄ Κορέα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λεγανές 23:00