Τότεναμ-Έβερτον 2-0: Κέιν την οδηγεί...

Με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν  η Τότεναμ πήρε στο δεύτερο μέρος το ματς με την Έβερτον (2-0) και είναι προσωρινά δεύτερη μαζί με την Σίτι

Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος από την Έβερτον, αλλά στην επανάληψη πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν νίκησε με 2-0 και έφτασε (με ματς περισσότερο) την Μάντσεστερ Σίτι στους 23 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Με την Έβερτον να μένει πίσω, στους 10 βαθμούς και στη 14η θέση.

Ο Κέιν πήρε πέναλτι από τον Πίκφορντ στο 59' και το αξιοποίησε παρά την προσπάθεια του αντίπαλου γκολκίπερ, ενώ ο διεθνής Άγγλος στράικερ ήταν ο δημιουργός της φάσης του δεύτερου τέρματος που σημείωσε στο 86' ο Χόιμπιεργκ από μπαλιά του Μπετανκούρ. Η Τότεναμ ήταν πολύ ανώτερη στην επανάληψη και νίκησε δίκαια, ενώ η Έβερτον είχε τον έλεγχο και καλές στιγμές στο πρώτο μέρος.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρομέρο (88’ Σάντσεθ), Ντάιερ, Ντέιβις, Ντόχερτι (90+3′ Σπενς), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ (90+3′ Σκιπ), Πέρισιτς, Ριτσάρλισον (51’ Μπισουμά), Κέιν (90+3′ Λούκας Μόουρα), Σον

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ταρκόβσκι, Κόαντι, Κόουλμαν (66’ Γκάρνερ), Μικολένκο, Ονάνα, Γκέιγ (80’ Ροντόν), Ιβόμπι, Γκρέι, ΜακΝίλ, Μοπέ (66’ Κάλβερτ Λιούιν)