Τρομερός Άγιαξ διέλυσε (0-4) τη Φίτεσε (vid)

Σε φοβερή φόρμα βρίσκεται η ομάδα του Άμστερνταμ που διέσυρε εκτός έδρας τη Φίτεσε για το ολλανδικό πρωτάθλημα.

Σε φοβερή κατάσταση βρίσκεται αυτή την περίοδο ο Άγιαξ και το επιβεβαίωσε γι’ ακόμα μία φορά στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τη Φίτεσε. Η ομάδα του Άμστερνταμ διέλυσε στο Άρνεμ με 4-0 τη Φίτεσε δείχνοντας πως αυτή την περίοδο βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.

Και πάλι ο Μαροκινός Χακίμ Ζίγες ήταν καθοριστικός, αφού στο 3’ έκανε το 0-1 με μακρινό συρτό αριστερό σουτ, ενώ στο 9’ με άψογη εκτέλεση φάουλ έφτιαξε το 0-2 για τον Χούντελααρ, ο οποίος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά.

Ο Άγιαξ δεν κατέβασε ταχύτητα και στο 19’ ο Τάντιτς με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-3 για την ομάδα του Άμστερνταμ, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 58’ ο Χούντελααρ, ο οποίος έχει ήδη φτάσει τα οκτώ γκολ στη σεζόν. Ο Άγιαξ είναι ο πρώτος αντίπαλος της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Champions League και αυτή την περίοδο είναι σε δαιμονιώδη κατάσταση.