Εσπανιόλ-Μπέτις 1-0: Πήρε βαθιά ανάσα

Η Εσπανιόλ επικράτησε με σκορ 1-0 της Μπέτις σε ένα παιχνίδι που ήθελε πολύ τη νίκη και κατάφερε να την πάρει έστω και δύσκολα.

Πολύ σημαντικό ήταν για την Εσπανιόλ το παιχνίδι με τη Μπέτις, αφού είχε μεγάλη ανάγκη μία νίκη. Η ομάδα της Βαρκελώνης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με σκορ 1-0 των Ανδαλουσιάνων.

Το «χρυσό» γκολ για την Εσπανιόλ πέτυχε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρέιθγουεϊτ, ο οποίος άνοιξε το σκορ και αποδείχτηκε πως ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στην επανάληψη η Μπέτις προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα με το οποίο θα «κλείδωναν» το παιχνίδι. Ειδικά στις κόντρα επιθέσεις η Εσπανιόλ ήταν πολύ επικίνδυνη, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Η Εσπανιόλ νίκησε για πρώτη φορά τη Μπέτις μετά από εννιά σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις που δεν το είχε καταφέρει.