Oυνιόν Βερολίνου - Βόλφσπουργκ 2-1: Πρόκριση στην 4άδα μ' ανατροπή επί των «λύκων» οι πρωτεουσιάνοι!

Η Ουνιόν Βερολίνου που βρέθηκε να χάνει από το 5ο λεπτό εντός έδρας κόντρα στην Βόλφσμπουργκ για τον προημιτελικό του Γερμανικού Κυπέλλου επικράτησε 2-1 και πέρασε στα ημιτελικά.

Mε το ίδιο «σενάριο» και σκορ έληξε κι ο δεύτερος προημιτελικός του Γερμανικού Κυπέλλου.

Μετά την Στουτγκάρδη που νίκησε 2-1 μ' ανατροπή την Πάντερμπορν το ίδιο έκανε κι η Ουνιόν Βερολίνου στην Βόλφσπουργκ!

Μόνο που οι πρωτευουσιάνοι έπαιζαν εντός έδρας κάνοντας ένα ακόμη βήμα για να βρεθούν στον τελικό που φιλοξενείται στην πόλη τους (Oλίμπια Στάντιον).

Eκεί που έχουν βρεθεί μόλις μια φορά στην ιστορία τους, πριν 22 χρόνια με την ιδιότητα του φιναλίστ.

Η 2η ομάδα στη βαθμολογία της Βundesliga βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ (κόντρα στους 7ους «λύκους») από το 5ο λεπτό λέω του τέρματος του Βάλντσμιντ (από πάσα του Γκέρχαρντ), αλλά ισοφάρισε γρήγορα (12', Κνόκε από ασίστ του Γιουράνοβιτς) για να φέρει τούμπα το ματς στο 79ο λεπτό με τον Μπέρενς (από μεταβίβαση του Μπέικερ).

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρότι οι νικητές έπαιζαν 10 από το 87' λόγω 2ης κίτρινης του Γκιέλσεμαν.