Λιντς-Νιούκαστλ 2-2: Ζωντανά τα «παγώνια»

Η Λιντς πήρε «χρυσό» βαθμό από τη Νιούκαστλ με την οποία έμεινε στο 2-2 και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

«Χρυσό» βαθμό πήρε η Λιντς στο εντός έδρας παιχνίδι της με αντίπαλο τη Νιούκαστλ. Τα «παγώνια» έμειναν στο 2-2 με τους «ανθρακωρύχους» και παραμένουν ζωντανά στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην Premier League.

Η Λιντς προηγήθηκε στο 7' με τον Έλινγκ και στο 28' ο Μπάμφορντ έχασε πέναλτι και ευκαιρία να κάνει το 2-0. Έτσι η Νιούκαστλ ισοφάρισε στο 31' με πέναλτι του Ουίλσον. Στην επανάληψη στο 69ο λεπτό ο Ουίλσον σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-2 «παγώνοντας» το «Έλαντ Ρόουντ». Την παρτίδα έσωσε στο 79ο λεπτό ο Κρίστενσεν που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-2. Έτσι η Λιντς παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού και έχει μπροστά της να διεκδικήσει έξι βαθμούς.

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο 13/5

Λιντς – Νιουκάστλ 2-2

7' Έλινγκ, 79' Κρίστενσεν - 31' πεν., 69' πεν. Ουίλσον,

17.00: Άστον Βίλα – Τότεναμ, Τσέλσι – Νότιγχαμ Φόρεστ, Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς, Σαουθάμπτον – Φούλαμ