Premier League: Ανατροπή στο 90' για τη Γιουνάιτεντ με 3-2 (βαθμολογία, αποτελέσματα)

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν την ανατροπή και πήραν την νίκη στο 90' με 3-2 απέναντι στην Νιούκαστλ.

Νίκη-ανάσα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον Ζοσέ Μουρίνιο. Οι «κόκκκινοι διάβολοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο 10' κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πανηγυρίσουν την νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε νωρίς στο παιχνίδι ο Κένεντι που έφυγε στην αντεπίθεση και με πλασέ νίκησε τον Ντε Χέα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μούτο με όμορφο γυριστό σουτ πάγωσε το «Όλντ Τράφορντ» δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο μετά το κακό τους ξεκίνημα ξεκίνησαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πορτογάλος τεχνικός θέλοντας να ενισχύσει την επιθετική του γραμμή έριξε στο παιχνίδι τους Μάτα και Σάντσες οι οποίοι δικαίωσαν τον προπονητή τους.

Η αντεπίθεση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 70' με την όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μάτα που μείωσε σε 2-1.

Η ισοφάριση ήρθε έξι λεπτά αργότερα χάρη σε σουτ του Μαρσιάλ μέσα από την μικρή περιοχή.

Την ολική ανατροπή πέτυχε ο Αλέξις Σάντσες στο 90' με κεφαλιά δίνοντας την νίκη στην ομάδα του που κρατά ζωντανό τον Μουρίνιο στο πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι συνθέσεις:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Γιανγκ, Μπεγί, Σμόλινγκ, Σο, Μάτιτς, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ, Λουκακού.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Λασέλ, Φερνάντες, Μανκίγιο, Σέλβι, Ντιαμέ, Ρίτσι, Κένεντι, Αγιόθε Πέρεθ, Μούτο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 1-0 (25΄ Μάρεϊ)

Μπέρνλι-Χάντερσφιλντ 1-1 (20΄ Βόουκς - 66΄ Σίντλερ)

Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς 0-1 (56΄ Ντόχερτι)

Λέστερ-Έβερτον 1-2 (40΄ Περέιρα - 7΄ Ριτσάρλισον, 77΄ Σίγκουρντσον)

Τότεναμ-Κάρντιφ 1-0 (8΄ Ντάιερ)

Γουότφορντ-Μπόρνμουθ 0-4 (14΄ Μπρουκς, 33΄πεν., 45΄ Κινγκ, 47΄ Γουίλσον)

Μάντσεστερ Γ.-Νιούκαστλ 3-2 (70΄ Μάτα, 76΄ Μαρσιάλ, 90΄ Σάντσες - 7΄ Κένεντι, 10΄ Μούτο)