Ligue 1: Ιδανική πρεμιέρα για Μονακό και Τουλούζ με εκτός έδρας νίκες

Η Μονακό επικράτησε με 4-2 της Κλερμόν και η Τουλούζ με 2-1 της Ναντ του Αουγκούστο στην πρεμιέρα της Ligue 1.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Μονακό στο γαλλικό πρωτάιλημα, καθώς ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κλερμόν, τελικά κατάφερε να την κερδίσει στο σπίτι της με 4-2!

Με γκολ του Νικολάισεν στις καθυστερήσεις η Τουλούζ πήρε το διπλό επί της Ναντ στο «Μποζουάρ», με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο να μπαίνει στο 68’ για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Τέλος, ο Γκραντσίρ με γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τον εκτός έδρας βαθμό της ισοπαλίας στην Χάβρη απέναντι στη Μονπελιέ.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (11/8)

Νις - Λιλ 1-1 (18’ Λαμπόρντ - 90+4’ Ντιακιτέ)

ΣΑΒΒΑΤΟ (12/8)

Μαρσέιγ - Ρεμς 2-1 (23’ Ουναχί, 73’ Καρβάλιο - 10’ Ίτο)

Παρί Σεν Ζερμέν - Λοριάν 0-0

ΚΥΡΙΑΚΗ (13/8)

Μπρεστ - Λανς 3-2 (45+2’ πέν., 87’ πέν. Καστίγιο, 56’ Λαλά - 11’ Σότοκα, 22’ Μασάδο)

Κλερμόν - Μονακό 2-4 (7’ Βιετέσκα, 53’ Σαράσεβιτς - 26’ Βάντερσον, 43’, 70’ Γεντέρ, 90+3’ Ακλιουσέ)

Μονπελιέ - Χάβρη 2-2 (58’, 60’ Άνταμς - 5’ Γιορίς, 90+1’ Γκραντσίρ)

Ναντ - Τουλούζ 1-2 (13’ πέν. Μοχάμεντ - 63’ Αμπουκλάλ, 90+2’ Νικολάισεν)

18.05: Ρεν - Μετς

21.45: Στρασβούργο - Λιόν