Bundesliga: Η Άιντραχτ διέλυσε 5-1 την Μπάγερν, νίκη και η Φράιμπουργκ

Η Άιντραχτ διέλυσε την Μπάγερν με 5-1 στη Φρανκφούρτη και την υποχρέωσε στην παρθενική της ήττα στη φετινή Bundesliga. Νίκη και η Φράιμπουργκ, 0-1 τη Βόλφσμπουργκ. Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην 14η αγωνιστική της Bundesliga και υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Μπάγερν στην παρθενική της ήττα στο φετινό θεσμό. Οι «αετοί» διέλυσαν εντός έδρας τους Βαυαρούς με το εμφατικό 5-1, σε ένα ματς μάλιστα που βρέθηκαν να προηγούνται 3-0 μέσα σε 36 λεπτά παιχνιδιού.

Ο χορός των γκολ για τους γηπεδούχους ξεκίνησε στο 12’ με τον Μάρμους να ανοίγει το σκορ και στο 31’ ο Ντινά-Εμπιμπέ διπλασίασε τα τέρματα, ενώ στο 36’ ο Λάτσον έκανε και το 3-0. Στο 44’ ο Κίμιχ μείωσε για τους πρωταθλητές, αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ντινά-Εμπιμπέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, για να έρθει και το 5-1 στο 61’ με τον Νάουφ.

Το αποτέλεσμα αυτό κράτησε την Μπάγερν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αλλά και στο -3 από την πρωτοπόρο και μοναδική αήττητη (πλέον) Λεβερκούζεν, η οποία φιλοξενείται αύριο (10/12) από την Στουτγκάρδη.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι η τελευταία φορά που η Μπάγερν Μονάχου δέχτηκε πέντε γκολ στο πρωτάθλημα, ήταν πάλι στη Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ (επίσης με 5-1) τον Νοέμβρη του 2019!

Στα υπόλοιπα ματς από το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής, η Φράιμπουργκ, που βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό στο Europa League, επιβλήθηκε 1-0 εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας. Το γκολ κόντρα στους «λύκους» πέτυχε ο Γκρέγκοριτς (75’).

Στη Βρέμη η Βέρντερ κέρδισε 2-0 την Άουγκσμπουργκ, η Χάιντενχαϊμ επικράτησε με ανατροπή 3-2 της Ντάρμσταντ, ενώ η Ουνιόν πανηγύρισε στο Βερολίνο πολύ σημαντική νίκη με 3-1 επί της Γκλάντμπαχ που της επέτρεψε να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας αλλά και να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.