Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη 1-0: Ο Ντεπάι έστειλε στην τετράδα του Κυπέλλου την ομάδα του Σιμεόνε!

Ένα τέρμα του Μέμφις Ντεπάϊ στο 79o λεπτό έδωσε στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη επί της Σεβίλλης (1-0) και της επέτρεψε να προκριθεί στα ημιτελικά του Copa del Rey

Μετά τις Ρεάλ Σοσιεδάδ, Μαγιόρκα και Αθλέτικ Μπιλμπάο η Ατλέτικο Μαδρίτης συμπλήρωσε την 4αδα του Copa del Rey αφού νίκησε στο «Μετροπολιτάνο» την Σεβίλλη με το μίνιμουμ σκορ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού μετά από απουσία επτά ετών!

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μέμφις Ντεπάι στο 79ο από μεταβίβαση του Κορέα (δύο από τις αλλαγές του Σιμεόνε), σ' ένα ματς που οι «παπλωματάδες» θα μπορούσαν να έχει καθαρίσει νωρίτερα αν στο 26ο λεπτό ο Γκριεζμάν στην εκτέλεση πέναλτι δεν ...γλιστρούσε μ' αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα (πολύ...) άουτ.

Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι τέλους αφού ο Σέρχιο Ράμος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους Ανδαλουσιάνους που στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Λαμέλα, αλλά το VAR τους το στέρησε.